Samsung’da işler pek yolunda gitmiyor

2023’ün üçüncü çeyreğinde, Samsung, dünya çapında bilinen en büyük çip üreticisi, çip üretimini azaltma stratejisini sürdürmeye kararlı. Şirket, devam eden bir ürün fazlası sorununu çözmek için bu yılın daha erken bir zamanında çip üretimini düşürmeye başlamıştı ve bu da sektördeki diğer devler SK Hynix Inc. ve Micron Technology’nin izlediği bir yol olmuştu.

Analizlere göre, KB Securities’ten analist Kim Dong-won, Samsung’un Device Solutions (DS) bölümünün, çip iş kolunu denetleyen birim, Q3’te yaklaşık olarak 4 trilyon won (2.96 milyar dolar) zarar açıklamasını bekliyor. Bu durum, Q2’de kaydedilen 4.35 trilyon wonluk zarardan biraz daha düşük. Bunun sebebi ise, Samsung’un ikinci yarıdan itibaren uygulamaya koyduğu daha fazla çip üretim kesintisi. DRAM kesintileri şu anda %30’a, NAND Flash kesintileri ise %40’a çıkartılmış durumda; bu oranlar sırasıyla Q1’de %20 ve %30 idi.

Samsung’da işler pek yolunda gitmiyor

Samsung’un DS bölümü, Q1’de 4.6 trilyon wonluk işletme zararı bildirdi ve bu, 14 yılın ilk finansal zararıydı. Bu durum, daha düşük küresel taleplerin ortasında yüksek çip stokları nedeniyle gerçekleşti.

Ancak analist, Samsung’un özellikle NAND Flash için yaptığı %50’lik üretim kesintisinin, ana ürünlerinin fiyatında bir artışa neden olabileceği ve bunun bir dalga etkisi yaratabileceği konusunda iyimser. Bununla birlikte, bazı analistler, artan amortisman maliyetleri nedeniyle Samsung’un çip performansının üçüncü çeyrekte beklentilerin altında kalabileceğine inanıyor.

Özetle, Samsung’un çip üretimini azaltma çabalarının, Q3’te çip açığını azaltması ve potansiyel olarak çip fiyatlarını ve talebini iyileştirmesi bekleniyor. Ancak, üretim maliyetleri ve piyasa dinamiklerine bağlı olarak etki değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx