Rusya, Ukrayna’da yaygın saldırılar düzenledi; ülkenin üçte ikisinde alarmlar çaldı

T24 Dış Haberler

Rusya, Ukrayna genelinde başkent Kiev’i de hedef alan yaygın bir saldırı dalgası başlattı. 

Moskova’nın SSCB’nin Nazi Almanyası’nı yenmesinin yıl dönümünün kutlandığı Zafer Günü için hazırlandığı sırada gerçekleştirilen saldırı büyük yıkım ve yaralanmalara sebep oldu. 

Ukraynalı yetkililer, Kiev’e yapılan saldırıda en az 5 kişinin yaralandığını ifade etti. Rus füzeleri, Odesa’da ise gıda ürünlerinin saklandığı bir deponun yanmasına sebep oldu. Pazartesi sabahı Ukrayna’nın başka şehirleri de vurulduklarını bildirdi. 

Kiev Belediye Başkanı, 3 kişinin şehrin Solomyanskyi bölgesinde patlama nedeniyle, Sviatoshyn’de iki kişinin ise düşen dron parçaları nedeniyle yaralandığı belirtildi. 

Reuters’ın aktardığına göre yetkililer, Kiev’in iki havalimanından Zhuliany’nin pistine dron enkazı düştüğünü ifade etti. Havalimanında yangın çıkmasa da acil durum servisleri olaya müdahale etti.

Dron parçalarının iki katlı bir binaya da isabet ettiği belirtildi.

Reuters’a konuşan görgü tanıkları, Kiev’de gece saatlerinde birçok patlama duyduklarını belirtirken, Ukraynalı yetkililer hava savunma sistemlerinin saldırıları püskürttüğünü ifade etti.

Pazartesi gününün ilk saatlerinden itibaren Ukrayna’nın yaklaşık üçte ikisinde hava saldırısı alarmlarının çaldığı ifade edildi. Ukrayna medyası, Herson ve Zaporojye’de de patlamalar yaşandığını bildirdi.

Son iki haftadır Rusya’nın özellikle Kırım’da kontrol ettiği hedeflere de saldırılar arttı. Altyapıya yapılan saldırıların ardında Ukrayna’nın olduğuna kesin gözüyle bakılsa da Kiev bu iddiaları doğrulamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir