Öğrencilerini stresten böyle uzaklaştırıyor

Kendi geliştirdiği metotlarla öğrencilerinin kısa sürede enstrüman çalmasını sağlayan Hasan Kılınçcı, okulu bir yaşam alanına dönüştürerek koridor konserleri organize ediyor.

Zilin çalmasının ardından sınıflarından çıkan öğrenci ve öğretmenler müziğin ritmine eşlik ederek keyifli vakit geçiriyor.

Her öğrencisinin en az bir enstrüman çalmayı bilmesini hedeflediğini kaydeden Kılınçcı, müziğin öğrencilerin hayatına olumlu yansıyacak, kişisel gelişimlerine katkı sunacak bir araç olduğunu ifade etti.

Öğrencilerinin enstrümanla arkadaş olmalarını sağlayabilmek için çabaladığını dile getiren Kılınçcı, şöyle konuştu:

“Öğrencilerimin ders yoğunluğu içinde streslerini azaltıp, öz güvenlerini geliştirebilecek ortamları oluşturmaya çalışıyorum. Bir arada organize olabilmek, arkadaşlarıyla bir şeyler üretmek onlara sorumluluk kazandırıyor. Biz bunu koridor konserleriyle değerlendiriyoruz. Diğer öğrenciler de bağlama çalan, ney üfleyen arkadaşlarını görünce kendine hedef koyuyor. Muhakkak her öğrencimizi bu etkinliğe aktif katmaya çalışıyoruz. İzleyici öğrencileri alkışlatarak, nakarata eşlik etmelerini sağlayarak müziğin içine katmaya çalışıyoruz. Müziğin onlarda yarattığı duyguyu yüzlerinde görmek ayrıca güzel. Öğrencilerle yaptığımız anketlerde arkadaşları, öğretmen ve aileleriyle ilişkileri ve derslerine olumlu yansıdığını gördük. Elimde sihirli değnek olsa her insanın bir enstrüman çalmasını çok isterim.”

“HASAN HOCAMLA TANIŞTIĞIM GÜN MÜZİĞE BAŞLADIM”

12. sınıf öğrencisi Ceren Anlayan da Nevşehir Anadolu Lisesi’ne başladığında eline ilk kez bir enstrüman aldığını ve bu yöndeki yeteneğinin ortaya çıkarıldığını belirerek, “Ney üfleyerek sahneye çıkmak benim için kendimi ifade ediş biçimim. Bunun gündelik hayatıma öz güven ve derslerime başarı kattığını gördüm. Dinleyen arkadaşlarımdan da olumlu tepkiler alıyorum. Hasan hocamla tanıştığım gün müziğe başladım. Burada herkese ayrıcalıklı fırsatlar veriliyordu ki ben de bundan faydalanmak istedim” diye konuştu.

Öğrencilerden Aybüke Karakoç da düzenledikleri koridor konserleriyle arkadaşlarının okulu benimsemelerine katkı sağladıklarını kaydetti. Öğretmeni Kılınçcı’nın desteğiyle müzik alanında kendini geliştirdiğini aktaran Karakoç, “Müzikle kendimi ifade edebiliyorum. Sahne almak beni motive ediyor. Güçlü, cesur biri olduğumu hissettiriyor. Okula geldiğimde Hasan hocam bana bir yol çizdi. Bağlama, gitar, keman çalıyorum, gelecekte bunu değerlendirmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx