Murat Kurum: Projeler animasyon değil gerçek

Kurum “Seçilirse ilk hangi projeyi hayata geçirecek? İstanbul’da kentsel dönüşüm nasıl olacak? Megakent için depreme hazırlık planı ne?” gibi önemli soruları yanıtlayacak. İşte detaylar.

Kurum’un açıklamalarından satır başları;

İstanbul’un kaynağı, İstanbul’a yeter diyoruz. Projeler animasyon değil gerçek.

Bugün kiliseye yapılan saldırı kınıyorum. Rahip ile de görüştüm başsağlığı dileklerimi ilettim. İstanbul birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir şehrimiz. Devletimiz sorumlulularıyla alakalı adli ve hukuki işlemi takip ediyor. İnşallah bir an önce failler de kanun önünde hesap verecek.

İSTANBULLULARIN ENDİŞELERİ VAR

İstanbullular bugün İstanbul’da yaşamaktan mutlu değiller. Deprem kaygısı ve trafik bunda etken. Bu konularda adım atılmamasından rahatsızlar. Biz bu konuda önemli mühendislerle çalışmalar yaptık. 23 bin kişiyle araştırma yaptık. İstanbul’da ulaşım, deprem, su sorunu ön plana çıkıyor.

“HAKSIZ YERE İŞTEN ATILANLARI GERİ ALACAĞIZ”

Şu anki İBB yönetiminin haksız yere işten çıkardığı tüm çalışanları işe geri alacağız. Haksız yere hiçbir personeli işten çıkarmayacağız.

“650 BİN KONUTU DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

İstanbul’da 1,5 milyon riskli yapı var. Tek bir riskli yapı kalmayan kadar dönüşümü yapacağız. 650 bin konut dönüşecek. 5 yılda 300 bin konutu İstanbul’da dönüştüreceğiz..

100 BİN SOSYAL KONUT PROJESİ

Bunların yanında çok önemsediğimiz bir proje daha var. O da 100 bin sosyal konut. Bu konutlar satılmayacak 39 ilçeye yetecek, satılmayacak kiralanacak sosyal konutlar yapacağız. Kentsel dönüşüme tabi olan evi bitene kadar oturmak istediği ama ev bulamadığı veya imkanlarının yetmediği vatandaşlarımıza vereceğiz. Bunları bir ‘depo konut’ olarak düşünebilirsiniz. Vatandaşımız 18 ay oturacak sonra yeni yapılmış evine oturacak. 1 Nisan’da bu projelerin hepsine başlayacağız. Bu konutlar ile birlikte kira fiyatları düşecek. Arz talep dengesini göz etmek zorundasınız.

2 YENİ ACİL DURUM HASTANESİ

İstanbul’a 2 yeni acil durum hastanesi kurulacak. 9 yeni afet müdahale merkeziyle önlemleri alacağız..

 

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx