İddia: AK Parti, MHP kadrolarını tasfiye mi ediyor?

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Emniyet’te terfi listesinin açıklanmasının ardından MHP’de “kadrolarımız tasfiye ediliyor” görüşünün öne çıktığını, bu konuda genel merkeze çok sayıda şikayet geldiğini belirtti. Pehlivan’a göre, AK Parti cephesinde, halen görev başında olan MHP kadroları ileri sürülerek iddialar yalanlanırken, MHP’de İçişleri Bakanlığı’nın kurmay kadrosunun bu süreçte hassas olması konusunda Saray’dan uyarıda bulunulduğu da iddia ediliyor. İddialara göre, Bakanlığa ‘Sanki iktidar değişmiş gibi sert tasfiyeler yapmayın, problemli insanlarla yolları ayırın, yumuşak bir geçiş olsun’ talimatı geldiğini belirten Pehlivan, “Bundandır ki MHP’li birçok isim şimdilik tasfiye edilmiyor.” diye yazdı.

Barış Pehlivan’ın “Devletteki AKP-MHP kavgası” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Peki şu an durum ne? Deniyor ki şimdi Emniyet içinde güç dengesi oluşturulmaya çalışılıyor.

Soylu ekibindeki önemli isimler koltuklarını kaybetmelerini, Devlet Bahçeli’ye ’MHP tasfiye ediliyor’ diye lanse etmek istiyor. Böylece meselenin kendilerinden ziyade ’parti tasfiyesi’ olarak algılanmasını arzuluyorlar. Emniyet’in kalbini bilen isimler ise ’Bunun bir örtü olduğunu’ ileri sürüyor. Ve örnek veriyorlar, ‘Zafer Aktaş halen İstanbul Emniyet müdürü ve MHP’ye uzak bir isim değil.’

İçişleri Bakanlığı’nın kurmay kadrosunun bu süreçte hassas olması konusunda Saray’dan uyarıda bulunulduğu da iddia ediliyor. Bakanlığa ’Sanki iktidar değişmiş gibi sert tasfiyeler yapmayın, problemli insanlarla yolları ayırın, yumuşak bir geçiş olsun’ deniyor.

Bundandır ki MHP’li birçok isim şimdilik tasfiye edilmiyor.

‘SAHİPSİZ KALDIK’ SİTEMİ

Yargı kanadında ise işler daha da karışık.

Yargı kaynaklarından duyduğum en çarpıcı söz şu oldu: ’MHP’liler sahipsiz kaldıklarını düşünüyor.’

Bu süreci de Hamit Kocabey’den önce ve Hamit Kocabey’den sonra diye ayırmak mümkün.

Zira MHP’nin HSK’den ’istifa ettirilen’ üyesi zamanında, ülkücü kökenli yargı mensupları direkt Kocabey’in kapısını çalıyordu. Ancak Kocabey tasfiye olunca artık MHP Genel Merkezi’nin kapısını çalıyorlar.

Tam da burada iki isim karşımıza çıkıyor: MHP’nin tarihçi kökenli bir genel başkan yardımcısıyla, asıl mesleği avukatlık olan bir MHP milletvekili…

Bilenler bilir; HSK’de her yargı mensubunun gizli bir ’özlük dosyası’ olur. O dosyada savcıların ve hâkimlerin mesleki karnelerinden özel hayatlarına kadar birçok bilgi yer alır. Atamalar da işte o dosyaya göre karar verilir. Kocabey’in talepler MHP üzerinden gelse de temayül gereği o özlük dosyasına baktığı ve bundan dolayı MHP kurmay kadrosuyla sorun yaşadığı iddia ediliyor. Kocabey tasfiye olunca ise şimdi direkt o listelerin esas alındığı söyleniyor.

Bu yolla da liyakat sahibi olmayan, hatta özel hayatlarında etik kurallara uymayan isimlerin önemli koltuklara getirildiği konuşuluyor. Kocabey’den sonra ilçelerde başsavcılık yapan ülkücü kökenli isimlerin tasfiye edildiği, sadece üç il başsavcısının MHP’ye yakın olduğu belirtiliyor. ‘Sahipsiz kaldık’ sitemi de bu gelişmelerden geliyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx