Hrant Dink anması: Cinayetle gerçek anlamda yüzleşilmedi

İSTANBUL – Hrant Dink 19 Ocak 2007’de Şişli’deki Agos gazetesi önünde Ogün Samast tarafından öldürüldü. Cinayetin üzerinden 17 yıl geçti. Dink, öldürüldüğü yer olan Halaskargazi Sebat Apartmanı önünde bugün 15.00’de anılacak. Hrant Dink’in ailesi ve arkadaşları yaptıkları çağrıyla bir kez daha adalet talebinde bulunacak. Anma öncesinde emniyet, Halaskargazi Caddesi’ni boydan boya kapatarak güvenlik önlemi aldı. Sebat Apartmanı’nın önünde Hrant Dink’in öldürüldüğü yere, karanfiller bırakıldı. Dink anması için kalabalık toplanmaya başladı.

CİNAYETİN 17. YILINDA SERBEST

Hrant Dink anmasının bu yıl ayrıca bir önemi bulunuyor. Dink’in katili Ogün Samast’ın serbest bırakılması kamuoyunda tartışma yaratmıştı. Dink’in arkadaşları tarafından anma öncesinde yapılan yazılı açıklamada, “Hrant Dink cinayetinin tetikçisi 17 yıl önce Hrant Dink’i vurduğunda 17 yaşındaydı. Bugün serbestçe aramızda dolaşıyor. O gün vur diyenler hâlâ görevlerinin başında. Yargılama adıyla utanç verici bir müsamere sergilendi” ifadeleri yer aldı.

‘ADALET TALEBİMİZ KARŞILIK BULMADI’

Bülent Aydın anma öncesinde yaptığı konuşmada, cinayetle yüzleşmenin gerçekleşmediğini belirterek şöyle konuştu:

“Gerçek anlamda bu cinayetle bir yüzleşme olmadı. Bizler, Hrant’ın arkadaşları ve ailesi olarak davayı takip ettik. Cinayetin arkasındaki karanlık yapının aydınlatılmasını istemiştik, olmadı. O yüzden adalet nöbetlerinde tekrarladığımız talebi yineliyoruz. ‘Öldür diyenler yargılansın.’ Hrant Dink’e iftira attılar. Onu hedef haline getirdiler. Onu yaşı küçük bir tetikçi bularak katlettiler. Öldürenleri ödüllendirdiler. Bu koca lekeden utanmadılar. Adalet talebimize kulak vermediler. Bugün burada buluşup, Hrant’ı yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyoruz.”

Hrant Dink davasının avukatı Hakan Bakırcıoğlu da alanda unutulmadı. 2023 Nisan ayında vefat eden Bakırcıoğlu alkışlarla anıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx