Devlet Bankasından Aldığı Kredi Hayatını Bu Yöne Sürükledi: Gelenekseli Koruyarak Markasını Kurdu

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden 2001’de mezun olduğunu, yaklaşık 20 yıldır gıda sektöründe faaliyet gösterdiğini söyledi.

Üniversiteye girdiği yıllarda, kendi iş yerini açmanın en büyük hayali olduğunu dile getiren Tekin, çikolata ve şekerleme konusunda geleneksel yöntemler kullanılarak bir tesis kurmak istediğini eşine anlattığını, yerkabuğunun üst tabakası ve en verimli katmanını anlatan “Sial” markasının böyle doğduğunu anlattı.

Devlet tarafından “üreten kadınlar”a yönelik verilen destekleri fırsat olarak gördüğünü belirten Tekin, şunları kaydetti:

“Halkbank’ın verdiği ‘Kadın Girişimci Kredisi-Üreten Kadınlar’ kredisinden yararlandık. Malzeme mühendisi olan eşimle geleneksel yöntemlerle şekerleme ve çikolata üretimi yapacağımız Çayyolu’ndaki iş yerimizi kurduk. Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumunun Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ne (WOMEN-UP) hibe için başvurduk. Bir çalışan için bu yıl sonuna kadar verilecek olan hibe desteğinden de faydalandık.”

“Kalite ve lezzetin” ön plana çıktığı şekerleme ve çikolata üretmek için eşiyle kurduğu tesiste 10 kişiye istihdam sağladıklarını aktaran Tekin, “Klasik üretim yöntemlerinin kullanıldığı tesiste, çikolata ve şekerlemelerde glikoz kullanmıyoruz, az miktarda şeker pancarından üretilen şeker kullanıyoruz. Elle yapılan çikolata ve şekerleme üretiminin her aşamasını kontrol ediyoruz.” dedi.

Tekin, şekerleme ve çikolata üretiminde kullanılan tüm malzemelerin üretim yerlerinden temin edildiğine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Fıstığı Gaziantep’ten, bademi Mardin’den getirtiyoruz. Badem ve fıstığı burada kendimiz kabuklarını soyup, kavurma işlemini yapıyoruz. Katkı maddesi kullanmadığımız ürünlerimiz çok talep görüyor. İnsanlar sevdiklerine hediye etmek ya da kurumsal firmalar kıymet verdikleri kişi ve şirketlere hediye etmek için de ürünlerimizi tercih ediyor. Özel günlerinde özel ikramlar ve hediyeler için ürünlerimize büyük ilgi gösteriyor. Şimdiden Ankara dışından da yüksek talep görüyor ve sipariş üzerine Ankara dışına da gönderim yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx