Çerez Tabakları Bu Yılbaşı Boş Kaldı: Artış İki Katına Yaklaştı!

Kuruyemiş fiyatlarındaki artış yüzde 150’ye ulaştı.

Fındık, fıstık, kaju, badem ve çekirdek yılbaşında en çok tercih edilen kuruyemişler arasında yer alırken bu sene fiyatlardaki artış tüketicileri de zorluyor.

Yılbaşı akşamlarının vazgeçilmezi atıştırmalıklarda pahalılık gittikçe artıyor. Çerez tabakları boş kalacak gibi gözüküyor.

Geçen yıl 200 liraya satılan Antep fıstığının kilosu 700 liraya çıktı.

Fındığın kilosu 150 liradan 500 liraya yükseldi

Kaju,200 liradan 500 liraya, badem 150 liradan 250 liraya yükseldi.

Yükselirken piyasada halk tarafından en çok satılan ürünler siyah dekota çekirdekle karışık kokteyl kuruyemiş oldu.

ESNAFTAN UYARI

Ankara Kurukahveciler ve Kuruyemişçiler Odası Başkanı Aytaç Sevimli, fiyatın ucuzluğunun ürünün tazelik durumuyla ilgisi bulunmadığına işaret ederek, “Sadece içindeki ürünlerin gramajlarındaki farkındalıktan dolayı fiyatlar tamamen değişkenlik gösteriyor. Vatandaşlarımıza, özellikle atom karışık, mega karışık, lüks karışığı öneriyoruz.” dedi.

Sevimli, karışık kuru yemişin yanı sıra Antep fıstığı, badem gibi yerli ürünlerine da talebin yoğun olduğunu dile getirerek, “Antep’in, her sene olduğu gibi bu sene de rekor kıracağına inanıyorum. Bu senenin satma şampiyonunun da Antep fıstığı olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Tüketicilere kuru yemişi, kuru yemişçi esnafından almaları tavsiyesinde bulunan Sevimli, “Herkes kendi işini yapmalı. Büyük marketlerden tercih etmemelerini istiyorum. Çünkü orada sirkülasyon yok. Burada sirkülasyonlar hızlı olduğu için tazelik oranı kuru yemişçi esnafında daha çok.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*