Can Atalay kararı Meclis’ten okunuyor

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği karar az sonra TBMM Genel Kurulu’nda okunacak ve Atalay’ın milletvekilliği düşürülecek.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğu için Genel Kurul’a Bekir Bozdağ başkanlık edecek. Yaklaşık yarım saat önce, TBMM’de grup başkan vekilleriyle kısa bir toplantı yapan Bozdağ, kararını açıkladı.

NE OLDU

Anayasa Mahkemesi, (AYM) Gezi Davası’ndan tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili ikinci kez hak ihlali kararı vermişti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk ihlal kararında olduğu gibi, dosyayı Yargıtay’a gönderdi.

Daire, “Anayasa Mahkemesi’nce verilen ikinci ihlal kararının hukuki değeri olmadığını, bu bağlamda Anayasa’nın 153/6. Maddesi kapsamında uygulanabilecek bir kararın var olmadığını” belirterek Anayasa Mahkemesi’nin kararına uyulmamasına karar verdi.

AKP Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararları uygulanmayan Can Atalay’ın vekilliğinin bugün ya da bu hafta içinde düşürüleceğini açıkladı.

Şahin Usta ise “Karar bugün veya bu hafta okunacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx