Basketbol Erkekler Türkiye Kupası’nda kura çekimi gerçekleşti

İHA

Erkekler kura çekimi, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlendi.

Türkiye Süper Ligi’nde 16. hafta müsabakalarıyla ilk devre tamamlanırken, Türkiye Kupası’nda yer alacak takımlar belirlendi.

Ligin ilk yarısında oynanan karşılaşmalar sonucunda, ilk 8 sırada yer alan; Anadolu Efes, Fenerbahçe, Beşiktaş, Karşıyaka, Aliağa Petkimspor, Manisa Büyükşehir Belediye, Galatasaray ve Bahçeşehir Koleji, Türkiye Kupası’nda mücadele etme hakkını elde etti.

Takımlar, 2 torbaya ayrıldı

Formata göre ligin ilk yarısını ilk 4’te tamamlayan ekipler (Anadolu Efes, Fenerbahçe, Beşiktaş, Karşıyaka) ile ikinci 4’te bulunan takımlar (Petkimspor, Manisa Büyükşehir Belediye, Galatasaray, Bahçeşehir Koleji) 2 torbaya ayrıldı ve eşleşmeler kura çekimi ile belirlendi. Ayrıca ev sahibi avantajını elde edecek ekip için de bir kura çekimi yapıldı.

Dörtlü Final Konya’da yapılacak

13-14 Şubat 2024 tarihleri arasında tek maç üzerinden oynanacak çeyrek final müsabakalarının ardından yarı finalistler, Dörtlü Final organizasyonu için Konya’da bir araya gelecek.

16-18 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenecek Dörtlü Final organizasyonunda lig sıralamasında lider olan ekibin çeyrek final eşleşme galibi ile lig dördüncüsünün çeyrek final eşleşme galibi; lig ikincisinin çeyrek final eşleşme galibi ile lig üçüncüsünün çeyrek final eşleşme galibi karşı karşıya gelecek.

Türkiye Kupası’nda eşleşmeler şöyle oluştu:

Anadolu Efes – Manisa Büyükşehir Belediye Spor

Karşıyaka – Galatasaray

Aliağa Petkimspor – Fenerbahçe

Beşiktaş – Bahçeşehir Koleji

“Bu organizasyon bizim için çok anlamlı”

Kura çekimi sonrası açıklamalarda bulunan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, güzel bir organizasyon olmasını temenni ettiklerini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

Basketbol Süper Lig’inin ilk yarısını gerçekten heyecanlı geçen bir sürecinde Türkiye Kupası’nı oynamaya hak kazanan takımlarımızla yaptığımız güzel bir organizasyon, bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz. Oynamaya hak kazanan bütün takımlarımızı hem kutlamak istiyorum hem başarılar dilemek istiyorum. Geçen sene Türkiye Kupası’nı, Hatay ve çevre illerde yaşanan depremden dolayı organize edememiştik. Buradan tekrar hayatını kaybedenleri saygıyla, minnetle anmak istiyorum. Bu seneki Türkiye Kupası, Konya’da düzenlenecek. Buradan değerli dostumuz Konya Büyükşehir Belediye Başkanına, Valimize ev sahipliği yapacakları için şimdiden teşekkür etmek istiyorum. Orada 4’lü final oynamaya hak kazanacak takımlarımıza da seyircinin bol olacağı bir organizasyon olur. Şimdiden bütün takımlarımıza başarılar diliyorum.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx