Balon balığı Karadeniz’e ulaştı

Tarım ve Orman Bakanlığı, zehri siyanürden daha etkili olan balon balığının kuyruk başına teşvik vererek avını yaygınlaştırmaya çalışıyor. Ancak balon balığı, Akdeniz’e uyum sağlayarak gelişimini ve popülasyonunu hızla artırıyor. Doğal avcısı olmadığı için popülasyonu kontrol altına alınamayan balon balığı, Akdeniz’den sonra Ege’de, ardından Marmara’da görüldü. Türk karasularını takip eden balon balığı, Karadeniz’e de ulaştı.

“BÜYÜK PROBLEM”

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, balon balığının Karadeniz’de de kısa sürede adapte olacağını belirterek, “Karadenizli balıkçılar için büyük problem” dedi.

KESKİN DİŞLERE SAHİP

2000’li yılların başında Akdeniz’de görülmeye başlayan balon balığı, keskin dişlere sahip ve ısırdığı her şeyi parçalayabilen çene yapısı bulunuyor. 7 farklı türü olan balon balıkları yaralandıklarında ya da korktuklarında av olmamak için karınlarını şişirip normal boyutlarının birkaç katına çıkabiliyor. Derilerinde veya karaciğerlerinde salgıladıkları zehir ise hem insanlar için hem de avcı hayvanlar için öldürücü özellik taşıyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx