Ateşkesin son günü: Hamas, 10 İsrailli rehineyi serbest bıraktı; “ateşkesin uzatılması için teklif sunduğu” iddia edildi

İsrail ile Hamas arasında varılan geçici ateşkesin son gününde Gazze’de gerçekleştirilen altıncı takas kapsamında Hamas, 10 İsrailli rehineyi serbest bıraktı. İsrail Ordu Radyosu, Gazze’de tutulan 10 İsrailli rehinenin Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne teslim edildiğini bildirdi.

Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Majid Al-Ansari ise, 10 İsrailliye ek olarak 4 Tayland vatandaşının da Kızılhaç tarafından teslim alındığını doğruladı.

Hamas, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “çabalarına yanıt olarak” 2 Rusya vatandaşı rehinenin serbest bırakıldığını duyurmuştu. Altıncı takas kapsamında, Gazze’de 14 esir salıverildi.

Filistinli Esirler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, İsrail hapishanelerinde tutulan 30 Filistinli mahkumun serbest bırakılacağı belirtilmişti.

İsrail basını: Hamas ateşkesin uzatılması için yeni teklif sundu

İsrail medyası ise Hamas’ın geçici ateşkesin uzatılması karşılığında Gazze’deki yaşlı tutukluların serbest bırakılmasıyla başlayıp askerlerle sona eren dört aşamalı yeni bir mutabakat önerdiğini ileri sürdü. İsrail devlet televizyonu KAN’a göre önerinin, insani aranın uzatılması karşılığında Gazze’deki yaşlı esirlerden başlayıp erkekler, ardından kadın asker, sonunda da erkek askerlerin serbest bırakılmasıyla sona eren 4 aşamalı yeni bir esir değişimini içerdiği kaydedildi.

Teklifte, Gazze’deki esirlerin serbest bırakılmasına karşılık, “İsraillileri öldürmekten suçlu bulunan” Filistinli mahkumların da serbest bırakılmasının istendiği ifade edildi. Adı açıklanmayan İsrailli bir siyasi yetkili, Tel Aviv’in, “Yeni anlaşmayı görüşmeden önce Hamas’ın elinde bulunan 21 kadın ve 4 çocuğu serbest bırakması gerekiyor” diyerek yanıt verdiğini aktardı.

İsrail devlet televizyonunun haberine ilişkin Hamas ve İsrail’in yanı sıra arabulucular Katar, Mısır ve ABD tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx