Yükseköğretimde uluslararası adım

Uygulamayla dünyadaki seçkin araştırmacıların ve Türkiye’de özel sektör ile kamudaki nitelikli beyinlerin birikimlerini üniversitelere aktarması, öğrencilere özel sektör bakış açısı kazandırılması, üniversite-sanayi iş birliğinin kurumsallaşması hedefleniyor.

YÖK “Yükseköğretim Kurumları Dışında Çalışan Doktora Derecesine Sahip Türk veya Yabancı Uyruklu Nitelikli Araştırmacıların Kısmi Zamanlı Görevlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar”ı belirledi. Buna göre araştırma kuruluşlarında çalışan en az doktora derecesine sahip, patent veya tasarım sahibi; fen, mühendislik sağlık alanlarında uluslararası bilimsel dergilerde yayını olan nitelikli Türk veya yabancı araştırmacılar üniversitelerde kısmi zamanlı görev alabilecek.

İLK 500 ÜNİVERSİTE KRİTERİ
Yabancı araştırmacılar, Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU) ve CWTS Leiden Ranking sıralama kuruluşlarının en az 3’ünün listesinde dünya sıralamasında ilk 500 içinde yer alan üniversitelerden kabul edilecek.

DANIŞMAN OLABİLECEKLER
Proje kapsamında, Ar-Ge’de, yenilik veya tasarım çalışmalarında, bilimsel araştırma projelerinde yürütücü veya araştırmacı olarak görev alabilecek, lisans veya lisans üstü öğretimde ders verebilecek, danışmanlık yapabilecek.

BİLİMSEL YAYINLAR ETKİLİ
Kısmi zamanlı olarak görevlendirilmek isteyen araştırmacılar başvurularını çalışmak istedikleri birime yapacak. Başvurular ilgili birim tarafından incelenecek ve kriterleri sağlayan araştırmacılardan açan teklifler YÖK’e gönderilecek. YÖK, bilimsel yayın ve yetkinlikleri dikkate alacağı değerlendirme ile araştırmacıların kısmi zamanlı görevlendirilmelerine onay verecek.

TEŞVİK EDİCİ OLACAK
Bu düzenlemenin yükseköğretimin uluslararasılaşma çalışmalarına önemli katkı sağlayacağını ifade eden YÖK Başkanı Erol Özvar, “Uluslararası tanınırlığı olan yabancı yükseköğretim kurumlarında çalışan ve bilim dünyasının tanınmış Türk veya yabancı uyruklu öğretim üyeleri ve araştırmacılarının ülkemizdeki üniversitelerde çalışmaları teşvik edilecek ve kolaylaştırılacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir