Voyager Tasfiyeye Başlıyor: Bu Altcoin’ler Risk Altında!

Voyager Digital’in avukatları, iflas eden Bitcoin ve altcoin kredi kuruluşunun FTX US ya da Binance.US’ye satış konusunda bir anlaşma sağlayamamasının ardından varlıklarını kendi kendine tasfiye edeceğini ve faaliyetlerini sonlandıracağını söyledi. İşte detaylar…

Voyager’dan altcoinler için tasfiye kararı

Kripto komisyoncusu Voyager Digital şimdi varlıklarını tasfiye edecek. Zira Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FTX US ve Binance US’in şirketi satın almasına yönelik yapılan anlaşmalar başarısızdı.  Cuma günü yapılan bir başvuruda Voyager, platformdaki geri çekilemeyen birçok kripto varlığın tasfiye edileceğini belirtti. Müşterilere iade edileceğini söyledi. Bunlar arasında Algorand (ALGO), Celo (CELO) ve Avalanche gibi büyük kripto para birimleri yer alıyor.

Mahkeme dosyasına göre, platformdaki bir dizi diğer büyük kripto para birimi tasfiye edilmeyecek. Ancak yaklaşık yüzde 36’lık bir geri kazanım oranında da olsa müşterilere dijital biçimde iade edilecek. Bunlar arasında Aave (AAVE), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash ve diğer 65 büyük kripto yer alıyor.  İflas eden firma Twitter’dan yaptığı açıklamada, eski müşterilerin yakında bir tür geri ödeme alacağını söyledi. “İlk dağıtımların önümüzdeki birkaç hafta içinde başlayacağını umuyoruz” diye yazdı.

Bağımsız olarak yönetildiğini iddia eden kripto borsası Binance’in kardeş şirketi Binance US, geçen hafta Voyager varlıklarını satın almak için 1,3 milyar dolarlık bir yeniden yapılandırma anlaşmasından ayrıldı. Şirket, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düşmanca ve belirsiz düzenleyici iklimi” gerekçe gösterdi. 

Voyager neden sorun yaşamıştı?

Kripto varlık komisyoncusu Voyager, başarısız kripto hedge fonu Three Arrows Capital’e büyük ölçüde maruz kaldığını ortaya çıkardıktan sonra geçen yıl patladı. Firma o zamandan beri hizmetlerini kullanan yatırımcılara varlıklarını nasıl iade edeceği üzerinde çalışıyor. Kripto borsası FTX, Voyager’ın sıkıntılı varlıklarını satın almayı planlıyordu. Ancak daha sonra kripto ekosistemini sarsan, kamuoyunda büyük yankı uyandıran beklenmedik çöküşle kendisi iflas etti. FTX kurucusu Sam Bankman-Fried o zamandan beri 13 suçlamayla karşı karşıya ve yargılanmayı bekliyor.

Sonuç olarak, toplam 69 token’dan herhangi birine sahip olan alacaklılar ne yapacak? Bu yatırımcıların, platformda sıkışıp kaldıklarında, kriptolarının izin verilen yüzdesini doğrudan çekebileceği belirtilmekte. SOL ve ALGO da dahil olmak üzere 38 “desteklenmeyen token”dan herhangi birine sahip olanlar için Voyager her şeyi tasfiye edecek. Ardından, müşterilere bir stablecoin olan USDC ile geri ödeme yapacak. Tasfiye sürecine ilişkin itirazların 15 Mayıs’a kadar New York ABD İflas Mahkemesi’ne iletilmesi gerekmekte.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*