Üç kuruş değil, ekmek teknelerimizi istiyoruz

Üç kuruş değil, ekmek teknelerimizi istiyoruz

EKONOMİ SERVİSİ

Ankara’da esnaf, pandemi sürecinde ekonomik desteklerin yeterli olmaması ve uzun süredir iş yapamamaları nedeniyle eylem yaptı. Yapılan basın açıklamasında konuşan Esnaf Fatih Yerli, “3 kuruş maddi yardım değil, ekmek teknelerimizi istiyoruz. Bugün burada vergi levhalarımızı yakarak tepkimizi sembolik bir biçimde göstereceğiz” dedi. Esnaf, Ankara Valiliği önünde yapmak istediği eyleme, polisin izin vermemesi üzerine Ataç Sokak’ta “Artık Yeter” pankartıyla bir araya geldi.

Basın açıklamasında konuşan Esnaf Fatih Yerli, “2020 yılının mart ayından itibaren salgın bahanesiyle başlayan kısıtlamalar hepimizi yok etmektedir. Türkiye’de milyonlarca insan bir buçuk yıldır rızkından, ekmeğinden edildi. 55 milyon insan bankalara borçlu, her gün borç batağından çıkamayan insanların intihar haberleri geliyor. Bütün özgürlüklerin elimizden alındığı bu süreçte, bizlere ölümü gösterip sıtmaya razı olmamızı bekliyorlar. Yüz binlerce esnafa cebren kepenk indirtilirken, çok uluslu holdingler, zincir şirketler, oteller, AVM’ler, internet tabanlı şirketler sermaye ve karlarını üçe-beşe katlıyor. Yaşanan şey, küçük esnafın yok edilmesi ve milyonlarca insanın tüm varlıklarının büyük sermayelere devredilmesinin operasyonudur. Bununla mücadele etmek zorundayız” diye konuştu.

Yayımlanan genelgelerle Anayasa’nın askıya alındığını ifade eden Yerli, “Halkımızın onuru ve haysiyeti ayaklar altına alınıyor. Halkımız, Turizm Bakanlığının reklam filmlerindeki gibi maskesinde ’aşıları tam’ ibaresi bulunacak köleler değildir. İnsanlığımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Lokantalar, kafeler, çay ocakları, kıraathaneler, barlar, internet kafeler, halı sahalar, spor salonları hamamlar özellikle günah keçisi haline geldi. Oysa bu işletmelerin bulaşma kaynağı olduğuna dair tek bir çalışma yok. Öte yandan, balık istifi toplu taşıma, her gün binlerce insanın girdiği AVM ve süper marketler, full çeken oteller, kongreler, dizi setleri tüm bu yaşadığımız sürecin iğrenç bir tiyatro olduğunu gösteriyor. Bu küresel tiyatroda figüran olmayacağız” dedi.

Esnafın, toplumun yardıma muhtaç kimseleri olmadığını ifade eden Yerli, “Tam tersine toplumsal yapının mihenk taşıyız. Esnafız. Dolayısıyla, 3 kuruş maddi yardım değil, ekmek teknelerimizi istiyoruz. Bugün burada vergi levhalarımızı yakarak tepkimizi sembolik bir biçimde göstereceğiz. 1 Haziran tarihinde biz ve Türkiye’nin dört bir tarafındaki bütün esnaf kardeşlerimiz bir daha kapatmamak üzere dükkânlarını açacaktır. Bunun son kapanma olduğunu buradan deklare ederiz” diye konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir