0

Turkcell T60

Mobil operatörlerin çıkardığı Android telefonlar bir hayli yüksek tüketici ilgisiyle karşılaşıyor. Turkcell’in T serisi Android telefonlarının bu segmentte önde gelen oyuncular arasında olduğunu biliyoruz. Turkcell’in bu yılki amiral gemisi T60 merakla bekleniyordu. Geçtiğimiz mayıs ayında duyurusu yapılan ve uygun bir fiyattan ön siparişe sunulmuş olan Turkcell T60, geçtiğimiz ayın sonlarında da resmen piyasaya çıkmıştı. Bir süredir deneyimlediğimiz Turkcell T60, 720p ekran, sekiz çekirdekli işlemci, 13 megapiksel arka kamera, 4G desteği gibi kağıt üstünde epey çekici duran teknik özelliklerle birlikte geliyor. Bu teknik özelliklerin gerçek hayata yansımasının nasıl olduğuna dair cevapları da yazının devamındaki incelememizde bulabilirsiniz.

Turkcell her yeni T serisi Android telefonuyla birlikte tasarım anlamında biraz daha ileri gidiyor. Bu yılın telefonu Turkcell T60 şık tasarımıyla şimdiye kadar çıkmış olan Turkcell T serisi üyelerinin en göz alıcısı olma özelliğini taşıyor. 7.8 mm. kalınlıklı ve 129 gr. ağırlığındaki gövde yuvarlak köşeleri ve arka yüzü kenarlarla buluşturan hafif kavisli çizgileriyle bir hayli ergonomik; tek elde tutup kullanması epey rahat, ayrıca cepte taşırken de herhangi bir rahatsızlık vermiyor.

[quote_right]TURKCELL T60’IN EKRAN CAMI ÇİZİLMELERE KARŞI BİRAZ HASSAS GİBİ, AMAN DİKKAT[/quote_right]5 inç ekran Turkcell T60’ın ön yüzünde epey büyük bir alanı kaplıyor. Ekran çerçevesinin ne çok dar ne de çok geniş olduğu söylenebilir. Uzun kenarları saran çerçeve parçalarının dar tutulmuş olması Turkcell T60’ın biraz daha rahat tutulmasına katkıda bulunuyor. Ekranın altında üç adet kapasitif dokunmatik tuş görüyoruz. Soldan sağa geri, ana ekran ve menü şeklinde sıralanan bu tuşlar mavi renkli arka aydınlatmaya sahip. Ayrıca herhangi bir bildirim geldiğinde ortada bulunan mavi renkli ana ekran tuşu yanıp sönüyor, böylelikle Turkcell T60’ta kontrol etmeniz gereken bildirim veya bildirimler olduğunu anlıyorsunuz. Ekranın üst kısmında 5 megapiksel kamera ve ahize hoparlörü mevcut. Ön yüzü tamamen kaplayan camın üstünde dikkatimizi çeken bir çizik bu camın çiziklere karşı Gorilla Glass ekran camı taşıdığını bildiğimiz telefonların ekran camlarına göre daha hassas olduğu izlenimini uyandırdı. Bu nedenle Turkcell T60’ınızın ekranını gönül rahatlığıyla kullanmak için koruyucu bir tabaka edinmenizde fayda olabilir.

ZTE üretimi olan Turkcell T60’ın kenarlarını ve arkasını metal görünümlü plastik yüzey kaplıyor. Bu yüzey kendisini metal gibi hissettirme konusunda başarılı sayılır, ancak ekran camı gibi çiziklere karşı hassas olduğunu söylemekte fayda var. Turkcell T60’ın bu plastik kapağı yerinden çıkarılamıyor, ana gövdeyle sabitlenmiş. Arkada 13 megapiksel kamera, LED flaş ve ikinci mikrofon birbirine yakın şekilde konumlandırılmış. Turkcell logosu, T60 markası, 4G logosu ve diğer ticari ve endüstriyel işaretler de alt kenara doğru yer alıyor. Bunların hemen altında, arkadan bakıldığında sağa doğru kaymış şekilde hoparlörü görüyoruz. Bu hoparlörün her iki ucuna yerleştirilmiş olan küçük topuzlar, Turkcell T60 bir yüzeye konulduğunda sesin çıkışı için küçük de olsa bir yol oluşturuyor.

[quote_left]TURKCELL T60’TA SICAKLIK VE NEM SENSÖRÜ DE VAR[/quote_left]Turkcell T60’ın sağ kenarında ses ve güç tuşlarıyla sıcaklık ve nem sensörü yukarıdan aşağı doğru sıralanıyor. Sol kenarda ise yukarıdan aşağı doğru microSIM ve microSD kart yuvalarını görüyoruz. Bunlar Turkcell T60’ın kutusundan çıkan sivri uçlu cisim yardımıyla gövdeden çıkarılabiliyor. Alt kenarda microUSB portu ve ana mikrofonu, üstte de 3.5 mm. kulaklık jakını görüyoruz.

T60’ın 5 inç ekranı 1280 x 720 piksel çözünürlüğe sahip. Bu, ekranın çok yüksek olmasa da makul bir piksel yoğunluk değeri sunduğu anlamına geliyor. Turkcell T60’ı kullandığımız süre boyunca çözünürlüğün düşüklüğünden şikayet etmedik, ekrandaki yazılar ve grafiklerin keskinliği gayet tatmin edici, bir sorun çıkarmıyor. IPS teknolojisine sahip ekran geniş görüş açılarına sahip. Parlaklık aralığı da geniş sayılır, maksimum parlaklık düzeyi de yeterli. Güneş ışığı altında Turkcell T60’ı kullanmak sorun olmuyor. Üstelik ekran parlaklığı da ortamın ışık koşullarına göre otomatik olarak ayarlanıyor.

Turkcell T60’ın içindekilere baktığımızda 1.5 GHz sekiz çekirdekli Qualcomm 8930 Snapdragon 615 işlemci, Adreno 405 GPU, 2 GB RAM, 16 GB dahili hafıza gibi başlıca teknik özellikleri görüyoruz. microSD kart yuvasıyla 32 GB’ye kadar kapasiteye sahip bellek kartlarını Turkcell T60 ile kullanabilirsiniz. Turkcell T60’ın sahip olduğu bu donanım paketinin ortalamalarda gezinen bir performans sunduğunu görüyoruz. AnTuTu Benchmark testinde 27000 seviyesinde puan elde eden Turkcell T60 böylelikle orta segment Android telefonları içinde iyi bir yer ediniyor. GeekBench 3 testine baktığımızda da bu telefonun Samsung Galaxy S4, Asus Nexus 7 (2013) gibi, 2013 model amiral gemisi Android telefonlarla aynı düzeyde sonuçlar elde ettiğini görüyoruz.

[quote_center]TURKCELL T60 İLE GÜNLÜK İŞLERİNİZİ RAHATLIKLA GÖREBİLİRSİNİZ. SEKİZ ÇEKİRDEKLİ İŞLEMCİ VE 2400 MAH KAPASİTELİ PİL BUNUN GARANTİSİNİ VERİYOR[/quote_center]

Turkcell T60 günlük hayatta işlerinizi rahatlıkla görecek yeterliliğe sahip. Telefon görüşmeleri, e-posta alıp gönderme, sosyal ağlarda vakit geçirme, internette gezinme, ön ve arka kameralarla fotoğraf ve video çekimi gibi, bir akıllı telefonla en fazla yerine getirdiğimiz işlevler konusunda Turkcell T60 herhangi bir sıkıntı yaşatmıyor. Oyun konusunda da Turkcell T60’ın çoğu oyunu takılmasız şekilde oynattığını, üst profil oyunlarda bile fena bir performans sunmadığını görüyoruz. Bu arada belirli zamanlarda normalin biraz üstünde ısınma, buna bağlı olarak da performans düşmesi gözlemledik. Turkcell T60’ın kullanıcı arayüzünde gezinti de düzgün ve herhangi bir takılma olmaksızın gerçekleştiriliyor. Ekranın tepkiselliği de iyi seviyede.

turkcell-t60-inceleme-28

Turkcell T60’ta 2400 mAh kapasiteli, sabit pil bulunuyor. Bu pil normal yoğunluklu kullanımda tek şarjla iki güne kadar çalışma fırsatı sunuyor. Hızlı şarj özelliği sayesinde Turkcell T60’ın pilini, kutusundan çıkan şarj cihazıyla yüzde 40 daha hızlı şarj etme imkanına sahipsiniz.

Kablosuz bağlantı tarafında Turkcell T60’ın standartları yakaladığını görüyoruz. Wi-Fi, Bluetooth, GPS gibi özelliklere ek olarak HSPA desteği de mevcut. Çift taşıyıcı özelliği sayesinde mevcut şebekelerde 20 Mbps veri indirme hızlarının üstüne bu telefonla çıkmanız mümkün. Ayrıca Turkcell T60 4G desteğini de barındırıyor. Eğer 4G 2016’da Türkiye’de faaliyete geçebilirse, Turkcell 4G’nin 150 Mbps LTE desteği sayesinde mevcut 3G şebekelerine göre daha yüksek hızlarda veri indirme ve yükleme imkanı elde edeceksiniz.

Turkcell T60’ta Android 5.0.2 Lollipop sürümü çalışıyor. Turkcell genel olarak Lollipop sürümünün ham arayüz unsurlarını korumuş. Kilit ekranında, bildirim tepsisinde, Ayarlar uygulamasında, uygulama ve widget menüsünde Material Design etkilerini görüyoruz. Turkcell’in T60’a dokunuşlarını özelleştirilmiş duvar kağıtlarında, çeşitli görsel bileşenlerde ve Turkcell’e özel uygulamalarda görüyoruz.

Cem Soysal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir