Turizmde hayaller suya düştü

Turizmde hayaller suya düştü

EKONOMİ SERVİSİ

Rusya’nın 1 Haziran’da başlayacak turizm sezonu öncesi askıya aldığı Türkiye uçuşlarını yeniden başlatmak için temaslarını yoğunlaştıran Türkiye, Rus turisti sezon açılışına yetiştiremeyebilir. Bloomberg’e konuşan üst düzey bir yetkili, hava trafiğinin açılışı için en erken tarihin şu an için 15 Haziran olduğunu söyledi.

Turizm sektörü temsilcileri, son genelgeyi büyük bir fiyasko olarak nitelendirerek 2021 yılı turizm sezonunun başlamadan bitirildiğini belirtti. BirGün’e konuşan TÜRSAB Aydın BTK Başkanı Eda Yurtcan ise yayımlanan son genelge ile belirsiz bir döneme daha girildiğinin söyledi. Eda Yurtcan yaptığı açıklamada, “Seyahat acentaları son dakika planlamaları ile çalışamaz. Turizm sezonun başlamasına günlere kala açıklanan bu kısıtlama uygulamaları turizm sektörüne büyük bir sorun olarak geri dönecek. Özellikle kıyı bölgelerinde ekonomisi turizme dayalı ilçelerimizi zor günler bekliyor. 1 Haziran sonrası da turizmden umudumuz yok. İngiltere ve Fransa ülkemizi seyahatte kırmızı listeye almış durumda. Almanya nasıl bir yol izleyecek belli değil. Hükümet turizm ile ilgili net bir takvim açıklaması gerekiyor” dedi.

RUSYA İKNA EDİLEMEDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte turizm sezonu öncesi Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uçuşları askıya alma kararını değerlendirmek üzere önceki gün Moskova’ya gitmişti. Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay’ın da eşlik ettiği ziyaretin ardından açıklamalar yapan Kalın, Rusya’dan uçuşların başlaması ile ilgili atılacak adımlar ve sürecin hızlandırılması konusunda mutabakat sağlandığını belirterek, bu hususta yakın vadede bir takvimin belirlendiğini söylemişti. Ersoy da Türkiye’nin hava trafiğinin tekrar açılmasıyla ilgili taleplerinin Rusya tarafından olumlu karşılandığını belirtmiş ve “Sadece yerinde gözlemleyip nihai kararı vermek için biraz süre istediler” demişti. Rus havayolu şirketi Aeroflot, İstanbul’a haftada iki uçuş dışında Türkiye yönlü haziran biletlerini satıştan kaldırdı. Rus havayolu şirketi S7 ise 2021 yaz sezonu sonuna kadar tüm Türkiye uçuşlarını iptal ettiğini duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, Türkiye’yi 2020 yılında toplam 16 milyon turist ziyaret etti. Rusya 2,1 milyon kişiyle en çok turist gönderen ülke oldu. Bu yıl mart ayında da 219 bin kişiyle Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülke Rusya oldu. Ersoy Türkiye’nin bu yıl 31 milyon turist sayısını aşmayı hedeflediğini söylemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir