TOGG’da bir şirket sermaye artırımına katılmadı; projenin ortaklık yapısı değişti

TOGG, ödenmiş sermayesini 150 milyon TL’den 996 milyon 774 bin TL’ye çıkardı. Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu’ndan KAP’a yapılan açıklamada, İnan Kıraç’ın sahibi olduğu projenin bir diğer ortağı KÖK Ulaşım’ın sermaye artırımına katılmadığı ve adı geçen üç şirketin her birinin TOGG’daki ortaklık payının yüzde 19’dan yüzde 23’e yükseltildiği belirtildi.

TOGG’da bir şirket sermaye artırımına katılmadı; projenin ortaklık yapısı değişti

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) TOGG ödenmiş sermayesini 150 milyon liradan 996.77 milyon TL’ye çıkarırken, Kök Ulaşım’ın katılmadığı sermaye artışı sonrası Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu Holding’in her birinin şirketteki payı yüzde 19’dan yüzde 23’e yükseldi.

Kendi faaliyet alanlarını daraltma kararı alarak sermaye artırımına katılmayan KÖK Ulaşım Taşımacılık’ın TOGG’daki hisseleri ise mevcut ortaklarca satın alınıyor. İnan Kıraç, KARSAN yerine sahibi olduğu bir diğer şirket KÖK Ulaşım ile projeye dahil olmuştu.

TOGG’dan yapılan açıklamaya göre, şirketin ödenmiş sermayesinin tamamı daha önce yapılan sermaye avanslarının sermayeye ilave edilmesi suretiyle nakden 846,77 milyon TL artırılarak 150 milyon TL’den 996,7 milyon TLye çıkarıldı.

Bu kapsamda TOGG hissedarları Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptıkları açıklamalarda ‘sermaye artırımına iştirak ettiklerini’ duyurdular. Üç hissedar da sermaye artırımı sonrasında KÖK’ün TOGG sermayesinde kalan yüzde 2.9 payının yüzde 0.2’lik kısmını da satın aldıklarını duyurdu.

Buna göre Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu’nun her birinin TOGG’daki nihai payları yüzde 23’e yükselmiş oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir