TCL 10L

Uzun yıllar boyunca başka şirketler için telefon üreten TCL, artık kendi markasını kullandığı cihazlarla akıllı telefon pazarında boy gösteriyor. Bu yolculuğa TCL Plex ile başlayan şirket, vakit geçmeden kendisine kapsamlı bir portföy oluşturmak için de harekete geçti. Bu portföydeki “bütçe dostu cihaz” olarak geliştirilen TCL 10L, oldukça kalabalık bir pazarda etkili rakiplerinin arasından sıyrılmaya çalışıyor. TCL 10L inceleme yazımızda bu akıllı telefona dair detayları ve yorumlarımızı bulabilirsiniz.

TCL 10L inceleme: Tasarım

“Uygun fiyatlı telefon” olarak tanımlanan TCL 10L’nin uzaktan oldukça şık bir cihaz görüntüsü verdiği rahatlıkla söylenebilir. Ancak biraz yakından bakıldığında ve elde tutulduğunda TCL 10L’nin üst sınıf bir telefon olmadığı anlaşılıyor. Plastik arka panel bu durumun en önemli sorumlusu olarak öne çıkıyor. Yine de, arka panelin kavisli ve parlak olmasının göze hoş geldiğini belirtmek gerekiyor.

TCL 10L için Mariana Mavisi ve Kutup Beyazı olmak üzere iki farklı renk seçeneği sunuluyor. Test merkezimize gelen Kutup Beyazı TCL 10L’nin de yukarıda bahsettiğimiz şık ilk izlenimi vermekte başarılı olduğu söylenebilir. Plastik arka panelde parmak izleri oldukça belirgin şekilde görülebiliyor. Yine de, bunu şık görünüm için verilebilecek bir taviz olarak tanımlamak mümkün. Akıllı telefonun kutusundan koruyucu bir şeffaf kılıfın çıktığını belirtmekte de fayda var.

TCL 10L’nin ön panelinin yüzde 91’ini ise 6.53 inç büyüklüğündeki ekran kaplıyor. Ekranı saran çerçevenin inceliği ve ön kameranın ekran üzerindeki kesiğe yerleştirilmesi, bu etkileyici ekran-kasa oranına ulaşmayı sağlıyor. Ekranın alt çerçevesinin diğer taraflara göre biraz daha kalın olduğu görülürken, telefonun ahize hoparlörü de üst çerçevede kamufle edilmiş biçimde yer alıyor. Ekrana dair detaylara ilerleyen bölümlerde değineceğimizi belirtelim.

TCL 10L’nin üst kenarında 3.5 mm. kulaklık jakı ve mikrofon bulunuyor. Akıllı telefon pazarında kulaklık jakından vazgeçen üreticilerin sayısı bir hayli fazla olsa da; TCL, kulaklık jakından vazgeçmiyor. TCL Plex’te de kulaklık jakı aynı yerde kullanıcıları karşılıyordu.

Telefonun sol kenarında ise microSD ve nano SIM kart tepsisine ev sahipliği yapan yuva ve TCL tarafından Akıllı Anahtar olarak adlandırılan tuş kullanıcıları karşılıyor. TCL’in farklı şekilde işlevlendirmeye izin verdiği Akıllı Anahtar ile ilgili detaylara da incelemenin ilerleyen bölümlerinde değineceğiz.

TCL 10L’nin sağ kenarında ise pek çok akıllı telefonda olduğu gibi güç butonu ve ses kontrol tuşları yer alıyor. Alt kenarda ise iki hoparlör ızgarası ve bunların ortasındaki USB-C girişi bulunuyor. Bu ızgaralardan sadece sağdakinden ses çıkıyor. Soldaki ızgaranın ise fonksiyonu görsellik sağlamanın ötesine geçmiyor.

TCL 10L’nin arka paneline geçildiğinde ise göze ilk olarak orta üst kısma yatay olarak yerleştirilmiş dört sensörlü kamera sistemi çarpıyor. Bu dörtlünün her iki tarafında da birer LED flaş bulunuyor. Kare şeklindeki parmak izi tarayıcısı ise bu sistemin biraz altına yerleştirilmiş. Panelin ortasında ise TCL logosu görülüyor. Parmak izi tarayıcısından ilerleyen bölümlerde bahsedeceğimizi belirtmekte fayda var.

TCL 10L’nin tasarımın en güzel yönü olarak cihazın hafifliği öne çıkıyor. Tartıda sadece 180 gram çeken telefon, elde rahatlıkla tutuluyor ve cepte taşınırken de bir sıkıntı hissettirmiyor. TCL 10L’nin tek elle kullanımının da epey rahat olduğunu belirtmekte fayda var.

TCL 10L inceleme: Ekran

6.53 inç büyüklüğündeki ekranı, TCL 10L’nin en önemli özellikleri arasında bulunuyor. Dünyanın en büyük televizyon üreticileri arasında yer alan TCL, bu konudaki deneyimini 10L’nin ekranına yansıtmayı da başarmış gibi görünüyor. Uygun fiyatlı bir telefon olan TCL 10L bile üst düzey bir ekran performansı sunuyor.

Burada Nxtvision teknolojisinin önemli bir rol oynadığını söylemek gerekiyor. Standart dinamik aralığını (SDR) yüksek dinamik aralığına (HDR) dönüştüren bu teknoloji; gerçek zamanlı şekilde daha parlak gölgeler, daha fazla kontrast ve daha canlı renkler sunuyor.

TCL 10L’nin ekranının parlaklığı ve renk sıcaklığı ortama göre otomatik olarak ayarlanabiliyor. Buna ek olarak, Nxtvision menüsü üzerinden aktif hâle getirilebilen Okuma modu, kullanıcılara tıpkı bir e-kitap okuyormuş hissi veren bir ekran deneyimi sunuyor. Bu mod, seçilen uygulamalarda otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanabiliyor. Okuma modu aktif hâle getirildiğinde ekran sarı, kağıdımsı bir tonda görünüyor.

Artık her akıllı telefonda bulunan mavi ışık filtresi, TCL 10L’de Göz Yormayan Mod adı altında sunuluyor. Kullanıcılar bu modu belli bir takvime bağlı çalışacak şekilde ayarlayabiliyor. Yine artık pek çok telefonda bulunan koyu renkli modun da TCL 10L’de kullanıcıları karşıladığını belirtmekte fayda var.

Bütün bu özellikler de ortaya uygun fiyatlı bir telefon için üst düzey bir izleme deneyimi çıkarıyor. YouTube’daki videolar ya da Netflix’teki diziler, TCL 10L’in büyük ekranında keyifli biçimde izlenebiliyor. Renklerin keskinliği gözü yormuyor.

TCL 10L’nin ekranını dışarıda, güneş ışığı altında görme konusunda da hiçbir sorun yaşanmıyor. Ekranın parlaklık seviyesi, daha önce de belirttiğimiz gibi ortama göre otomatik olarak ayarlanıyor.

TCL 10L inceleme: Donanım ve Performans

TCL 10L’nin kalbinde Qualcomm Snapdragon 665 işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 6 GB RAM eşlik ediyor. Telefonun dahili depolama alanı ise 64 GB. Ancak bu depolama alanının yaklaşık 15 GB’lık kısmı Android işletim sistemi tarafından kullanılıyor. Bu da kullanıcılara 49 GB’lık bir alan bırakıyor. MicroSD kart desteği sayesinde depolama alanının üstüne 256 GB daha eklemek mümkün oluyor.

TCL 10L’nin genel hatları itibarıyla ortalama bir akıllı telefon kullanıcısının işini rahatlıkla görebilecek bir performans sergilediği söylenebilir. Sıklıkla kullanılan Instagram, Facebook, Twitter, Spotify ve Netflix gibi uygulamalar TCL 10L’de hiçbir takılma olmadan başlatılıyor. Call of Duty: Mobile oynarken ara ara bazı takılmalarla karşılaşsak da, bunun oyunun yoğun sistem kullanımının bir sonucu olduğunun altını çizmek gerekiyor.

TCL 10L’in 6 GB’lık RAM kapasitesi, çoklu görev konusunda kullanıcılara önemli avantajlar sağlıyor. Akıllı telefonda aynı anda çok sayıda uygulama herhangi bir sorun yaşamadan çalıştırılabiliyor. Arka planda çalışan uygulamaları sürekli olarak kapatmak gerekmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir