Tarlada olması gereken traktörler satış bekliyor: Yediemin Depoları icralık araçlarla doldu!

Niğde’deki Yediemin Depoları’nda incelemelerde bulunan CHP’li Milletvekili Ömer Fethi Gürer, depoların İcra ve İflas Kanunu kapsamında muhafaza altına alınan araçlarla dolduğunu kaydetti. Gürer, “Tarlalarda olması gereken traktörler Yediemin Depoları’nda satılmayı bekliyor. Bu dönemde sıkıntıdaki esnafa ve çiftçiye gerçekçi acil destek verilmesi gerekiyor” dedi.

Tarlada olması gereken traktörler satış bekliyor: Yediemin Depoları icralık araçlarla doldu!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Yediemin Depoları’nın, İcra ve İflas Kanunu kapsamında muhafaza altına alınan araçlarla dolduğunu belirterek, “Bu yılın ilk 5 ayında icra ve iflas dairelerine 2 milyon 974 bin yeni dosya geldi. Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 918 bin 113 adet arttı” dedi.

Gürer, icralık araçlarla dolu olan Niğde’deki Yediemin Depoları’nda incelemelerde bulundu.

‘YER KALMADI’

Çoğunluğu, borçlarını ödeyemeyen ve icralık duruma düşen çiftçilere ait traktörlerle ve araçlarla dolu Yediemin Depoları’nı gezen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “AKP iktidarları döneminde ülkemizde kamuya ait fabrikalarda neredeyse hiç kalmadı ama cezaevi sayısı arttı. Taşınmazlarla birlikte traktör ve diğer taşıtlar icralık oldu” diye konuştu.

Ekonomik krizler ve pandeminin neden olduğu olumsuzluklardan çiftçilerin de büyük oranda etkilendiğine dikkat çeken Gürer, “Tarlalarda olması gereken traktörler Yediemin Depoları’nda satılmayı bekliyor. Bu dönemde sıkıntıdaki esnafa ve çiftçiye gerçekçi acil destek verilmesi gerekiyor. Aksi halde ekonomik buhranın daha da ağırlaşması beklenebilir” uyarısında bulundu.

3 MİLYONA YAKIN YENİ İCRA DOSYASI

Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre bu yıl 1 Ocak- 28 Mayıs günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 974 bin yeni dosya geldiğini kaydeden Gürer, yeni gelen dosya sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 918 bin 113 adet arttığına dikkat çekti.

İcra dairelerinde görülmekte olan dosya sayısının 28 Mayıs 2020 itibariyle bir önceki yıla göre 1 milyon 492 bin 139 adet artarak 21 milyon 994 bin 857’e ulaştığının belirlendiğine işaret eden Gürer, “Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları 12,8 milyar lirası tüketici kredisinden, 5,3 milyar lirası kredi kartlarından olmak üzere toplam 118,1 milyar liraya ulaştı” dedi.

tarlada-olmasi-gereken-traktorler-satis-bekliyor-yediemin-depolari-icralik-araclarla-doldu-882057-1.

KENTTE İCRA DAİRESİ SAYISI 2’YE ÇIKTI

Niğde’de 1 olan icra dairesi sayısının AKP iktidarları döneminde 2’ye çıktığını da anımsatan CHP Milletvekili Gürer, “Ne yazık ki çiftçi, esnaf borçlarını ödeyemediği için çoğunlukla icraya düşüyor. İcralık duruma düşen vatandaşın araçları da Yediemin Depoları’nda satıldığı için mağduriyet katlanıyor. Yediemin Depoların traktörler, kamyonlar ve diğer taşıtlarla dolu” ifadelerini kullandı. Gürer” AKP iktidarlarında 20 yılda Cumhuriyet kazanım kamu fabrikaları yok pahasına satıldı.Bu dönemde AKP cezaevi sayısını, icra daire sayısını artırdı. İcra ile malına mülküne el konan sayısı patladı” diye konuştu.

‘ARAÇLAR ÇÜRÜYOR’

Niğde merkezde 4 ayrı noktada ve Bor ilçesinde yediemin deposu bulunduğunu anlatan Gürer, “Burada toplanan araçlar iklim koşulları nedeniyle çürüme tehdidiyle karşı karşıya. Her Yediemin Depos’unda onlarca traktör var. Araç var. Traktörler tarlada olması gerekirken, haciz nedeniyle maalesef Yediemin Depoları’nda bekliyor” diye konuştu.

Gürer, artan borçları yeni icra dosyalarının açılmasına neden olduğuna da vurgu yaparak, “Bu durumda siyasal iktidarın yapması gereken; kredi faizlerinin silinerek borçların ötelenmesine olanak sağlayacak bir düzenlemeyi hayata geçirmesidir. Sıkıntıya düşen esnaf ve çiftçiye gerekli destek sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Gürer, icra ve iflas dairelerindeki yoğunluğun ve yediemin depolarında icradan satışı bekleyen araçların artışı dikkate alınarak, bu dönemde esnafa, çiftçiye destek sağlanması gerektiğine işaret ederek, aksi taktirde, zaten var olan ve ektisini her geçen gün biraz daha artıran ekonomik krizin, ileride geri dönüşü olmayan daha vahim sonuçlara neden olabileceği uyarısında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir