Tam kapanmanın bilançosu ağır oldu

Tam kapanmanın bilançosu ağır oldu

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), ramazan ayı ve 17 günlük tam kapanma dönemine ilişkin satışları değerlendirerek, yurttaşların market arabalarında en çok tercih ettiği ürünleri sıraladı.

Pandemi nedeniyle son 2 yıldır ramazan ayında sepet ortalamasının azaldığını belirten TPF Başkanı Ömer Düzgün, “Ramazan ayında temel gıda ürünlerine olan talep nedeniyle yüzde 8’lik bir satış artış yaşandı.

Koli satışları düştü, hediye kartı ise yüzde 20’lik artışla ramazan kolisinin yerini aldı. Ramazan ayının en çok satan ürünleri ise kırmızı et, un, gazlı-gazsız içecekler, kuru gıda, dondurma ve tatlı oldu” açıklamasını yaptı.

Ömer Düzgün, yazılı olarak yaptığı açıklamada pandemi nedeni ile son 2 yıldır ramazan ayı satışlarının sepet ortalamasındaki azalışın sürdüğünü belirterek, “Pandemi öncesinde ramazan ayı satışları bir önceki aya kıyasla yüzde 20’lere kadar artış gösteriyordu. Geçen yıla kıyasla bu Ramazan ayında temel gıda ürünlerine olan talep nedeniyle yüzde 8’lik bir satış artış yaşandı. 17 günlük tam kapanma döneminde ise alınan kararlar nedeniyle sadece temel gıda ürünlerine satış izni verildiği için sepet ortalamasında yüzde 10’luk bir azalma oldu” açıklamasını yaptı. Ramazan ayı süresince kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri, kabak, fasulye ile pirinçte fiyat artışı yaşandığını belirten Düzgün, sebze ve meyve ürünlerinde ise önemli fiyat azalışı olduğunu söyledi. Düzgün en fazla fiyatı düşen ürünleri ise patates, soğan, limon, kivi ve sarımsak olarak sıraladı.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir