Starlink: Elon Musk neden uzaya binlerce uydu fırlatıyor?

Getty Images Cape Canaveral’dan Starlink uydularını taşıyan bir SpaceX roketi fırlatılıyor

Elon Musk’ın SpaceX şirketi yörüngeye binlerce uydu fırlatıyor. Birçok insan onları gökyüzünde gördüğünü söylüyor.

Onlar, uzaydan dünyadaki ücra bölgelere yüksek süratli internet hizmeti sağlamayı amaçlayan Starlink projesinin bir modülü.

STARLİNK NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

Starlink, büyük bir uydu ağı üzerinden internet hizmeti sağlıyor.

Yüksek süratte internete erişemeyen, ücra bölgelerde yaşayan insanlara yönelik.

Portsmouth Üniversitesi Uzay Projeleri Müdürü Dr. Lucinda King, “İngiltere’de bu kategoride beşerler var, lakin dünyanın başka yerlerinde, Afrika üzere yerlerde daha fazla” diyor.

Starlink’in uyduları, uydular ve yerküre ortasındaki ilişkiyi olabildiğince süratli hale getirebilmek için Dünya etrafındaki alçak irtifadaki yörüngeye yerleştirildiler.

Ancak, dünyanın tamamını kapsam alanına alabilmek için çok sayıda alçak irtifa uydusuna muhtaçlık var.

Starlink’in 2018’den bu yana uzaya yaklaşık 3.000 tane uydu yerleştirdiği düşünülüyor. Chris Hall, son etapta 10.000 yahut 12.000 uydu kullanılabileceğini söylüyor.

Hall, “Uyduları kullanmak, çöllerdeki ve dağlardaki ücra yerlere internet kontağı sağlama sıkıntısını çözüyor” diyor.

“Bu alanlara ulaşmak için kablolar ve direkler üzere büyük ölçüde altyapı inşa etme muhtaçlığını gereksiz kılıyor.”

STARLİNK’İN MALİYETİ NE KADAR VE KİM TARAFINDAN KULLANILACAK?

Standart internet sağlayıcılarıyla karşılaştırıldığında, Starlink ucuz değil.

Müşterilerden aylık 99 ABD doları alıyor. Uydulara bağlanmak için gereken çanak ve yönlendiricinin maliyeti 549 dolar.

Bununla birlikte, İngiltere’deki hanelerin yüzde 96’sı ve AB ile ABD’deki hanelerin yüzde 90’ı esasen yüksek süratli internet erişimine sahip.

Londra Üniversitesi Uzay Siyaseti ve Hukuku Enstitüsü Yöneticisi Profesör Said Mosteshar, “Gelişmiş dünyanın birçoklarının teması aslında iyi” diyor. “Gelirlerini pazarın küçük bir hissesinden elde etmeyi umuyorlar.”

Şirket, şu anda kapsadığı 36 ülkede – çoğunlukla Kuzey Amerika, Avrupa ve Güneydoğu Asya Adaları’nda – 400.000 abonesi olduğunu söylüyor. Bunlar ortasında hem haneler hem de işletmeler var.

Gelecek yıl, Starlink kapsamını internet çekim gücünün daha az olduğu Afrika, Güney Amerika ve Asya’da genişletmeyi planlıyor.

Chris Hall, “Starlink’in fiyatları Afrika’daki birçok hane için çok yüksek olabilir” diyor. “Ancak ücra bölgelerdeki okulları ve hastaneleri internete bağlamada değerli bir rol oynayabilir.”

Getty Images

STARLİNK UKRAYNA’YA NASIL YARDIM EDİYOR?

Rus güçleri Ukrayna’da ilerlerken ülkedeki internet servislerini kapattılar ve toplumsal medya sitelerini bloke etmeye çalıştılar.

Elon Musk, işgal başladıktan çabucak sonra Starlink’i Ukrayna’da kullanıma sundu. Starlink’in yaklaşık 15.000 adet çanak ve yönlendirici seti ülkeye gönderildi.

Chris Hall, “Starlink, kamu hizmetleri ve hükümet üzere işlerin motamot devam etmesini sağladı” diyor. “Ruslar onu etkisiz hale getirmenin bir yolunu bulamadılar.”

Starlink, savaş alanında da kullanıldı.

Kings College Üniversitesi’nde savunma alanında çalışmalar yürüten Dr. Marina Miron, “Ukrayna kuvvetleri onu, örneğin, karargah ve alandaki birlikler ortasında, irtibat kurmak için kullanıyor” diyor.

“Sinyalleri sıradan radyo sinyalleri üzere engellenemiyor ve kitin kurulması yalnızca 15 dakika sürüyor.”

STARLİNK UZAYDA KARMAŞA MI YARATIYOR?

Starlink’e ek olarak, uydu internet hizmetleri yürüten OneWeb ve Viasat üzere rakipleri de binlerce uyduyu alçak Dünya yörüngesine yerleştiriyor.

Said Mosteshar, bunun sıkıntılara yol açacağını söylüyor: “Çarpışmalar açısından alanı giderek daha az inançlı hale getiriyor.”

“Uydular öteki araçlara çarpabilir ve enkaz modülleri oluşturabilir ve bunlar da yüksek süratlerde uçarken çok daha fazla hasara neden olabilir.”

Son vakitlerde, Starlink uydularını içeren bir dizi kaza ucuz atlatıldı. Bunlar ortasında Çin’in uzay istasyonunu içereni de vardı.

Portsmouth Üniversitesi’nden Dr. King, “Çok fazla modül varsa, gelecekte alçak Dünya yörüngesini kullanılamaz hale getirebilir” diyor.

“Ve alçak Dünya yörüngesinden, navigasyon uydularımızın ve telekomünikasyon uydularımızın bulunduğu daha yüksek yörüngelere çıkamayabiliriz.”

Getty Images Starlink uyduları ekseriyetle fotoğraflarda yıldızları ve gezegenleri örten ışık çizgileri olarak görünür

Starlink’in uyduları gökbilimciler için de sorun yaratıyor.

Gündoğumu ve günbatımında, güneş kanatlarından parıldadığı için çıplak gözle görülebilirler.

Bu, teleskop imajlarında yıldızların ve gezegenlerin görünüşünü engelleyen şeritlere neden olabilir.

Profesör Mosteshar, “Gökbilimciler problemleri erken gördüler” diyor. “İlk şikayet edenler onlardı.”

Related Posts

Mertens’in eşi Kerkhofs, Fatih Sultan Mehmet belgeseli izledi

Galatasaray’ın yeni transferi Dries Mertens’in eşi Katrin Kerkhofs, İstanbul’a adapte olmaya çalışıyor. Napoli’nin akabinde geldiği İstanbul’u …

Uşak’ta 27 personel besin zehirlenmesi kuşkusuyla tedavi altına alındı

Sivaslı ilçesindeki bir hazır beton firmasında çalışan personellerden 20’si, mesai bitiminden sonra kusma ve bulantı şikayetiyle Sivaslı Devlet …

Lunaparkta dehşetli kaza: 1 meyyit, 3 yaralı

Hacı Hüseyin mahallesinde bulunan bir lunaparkta raylı oyuncak şimdi belirlenemeyen bir nedenden ötürü denetimden çıkarak devrildi.

UEFA Süper Kupa, Helsinki’de sahibini arıyor! Real-Frankfurt iddaa’da TEK MAÇ…

İlandır REAL MADRID Önce İspanya La Liga’da, ardından da Şampiyonlar Ligi’nde zafere ulaşan Real Madrid kadrosuna 2 önemli takviye yaptı. Alman …

Meteoroloji şimdiki hava durumu kestirimleri açıkladı! 12 ile sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü şimdiki hava durumu iddialarını açıkladı. Buna nazaran, Ege ve Akdeniz bölgesindeki 12 vilayette yarın öğlenden sonra …

Kocaeli’deki kız alma problemi faciaya dönüştü

Gebze’nin Mevlana Mahallesi’nde iki aile ortası kaos çıktı. 851. Sokak’ta yaşanan olayda, kız alıp verme sıkıntısı nedeniyle aileler arbedeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.