Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Pad’in dışında bir tablet seçeneği arayanlar için tavsiye edilecek seçeneklerin başında Samsung tabletleri geliyor. Son zamanlarda Android tablet seçeneklerinin daha da artmaya başladığını gördük, ancak Samsung uzun zamandır tablet arenasının da vazgeçmeyen oyuncularından bir tanesi olmuştu. Güney Koreli şirketin son yıllarda tablet tarafında da gaza bastığını görüyoruz. Artan model sayısı bunun en açık göstergesi. Geçtiğimiz yazın ortalarında üst segmentte Galaxy Tab S6 gibi yeni bir seçenek sunulmuştu. Onu geçtiğimiz nisan ayında tanıtılan ve hemen bu ayın başında Türkiye’de satışa sunulan Galaxy Tab S6 Lite izledi. Kutudan çıkan S Pen kapasitif ekran kalemiyle içerik tüketimi için olduğu kadar içerik üretimi için de uygun görünen bu tablet ile ilgili izlenimlerimiz ve önemli detaylar Galaxy Tab S6 Lite inceleme yazısı ve videosunda yer alıyor.

Galaxy Tab S6 Lite inceleme: Tasarım

Günümüzde büyük ekranlı akıllı telefonlar nasıl eskisine göre daha küçük yüzey alanı kaplıyorsa, aynısı tabletler için de geçerli sayılır. Samsung Galaxy Tab S6 Lite, 10.4 inç ekranıyla kompakt bir tablet sayılmaz. Ancak eskinin 10 inç ekranlı tabletlerini hatırladığımızda, onlara göre daha kompakt ve rahat kullanılır bir gövdede geliyor. Eskinin bu tarz tabletlerinde yatay kullanım ön planda olurken, Galaxy Tab S6 Lite’da Samsung’un düşey kullanıma öncelik verdiğini görüyoruz. Tabletin ön kamerası, arkadaki kamera yerleşimi düşey kullanımın daha fazla olacağı düşünülerek yapılmış. Bu şekilde kullanımda da tabletin rahatsızlık vermediğini söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Galaxy Tab S6 Lite, nispeten küçük yüzey alanına sahip bir tablet olmasının yanı sıra ince de sayılır. 7 milimetrelik gövde kalınlığına sahip. 467 gram ağırlığın da bu boyutlardaki bir tablet için kabul edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar “Lite” bir tablet olsa da, Samsung bu üründe malzeme olarak metali seçmiş. Tabletin arkasını ve kenarlarını alüminyum kaplıyor. Bu birleşik yapı önde ise camla buluşuyor. Karşımızda hiç de sıradan durmayan, değerli bir tablet olduğu hissini ve izlenimini veren bir ürün bulunuyor. Elde tutup kullanmak da çok zahmetli değil, yorgunluk hissini vermesi normale göre uzun sürüyor. Kısacası hem değerli görünen hem de ergonomik bir tablet nitelendirmesini yapabiliriz Samsung Galaxy Tab S6 Lite için.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Android tabletin alt kenarında USB-C portunu görüyoruz. Ayrıca bu kenarda bir de hoparlör bulunuyor. Aynı hoparlörden bir de karşı kenarda görüyoruz. Yani stereo hoparlör bu tabletin özelliklerinden bir tanesi. 3.5mm kulaklık jakı ve mikrofon da üst kenarda hoparlörle birlikte yer alan diğer unsurlar arasında yer alıyor. Ses tuşları, güç butonu ve ikinci mikrofon da sağ kenarda sıralanıyor. Ayrıca alt kenara doğru microSD kart yuvasını da görüyoruz. Kutudan çıkan iğne yardımıyla bu tepsiyi açabilirsiniz. SIM kart yuvası, doğal olarak hücresel bağlantı desteği yok.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Arka tarafın barındırdığı anten çizgileriyle biraz iPhone 7 serisi cihazları andırdığını söylesek yanlış olmayacaktır. Arkada sol üst köşede 8 megapiksel kamera yer alıyor. Ortada bir Samsung logosu var. Bu logo oldukça itinalı biçimde gövdeye yerleştirilmiş ve tabletin şıklığını biraz daha artırıyor. Alta doğru da AKG logosunu görüyoruz. Elimizdeki Oxford grisi renge sahip modelin arka yüzü, parmak izini ve kirini tutma konusunda epey cömert görünüyor.

Galaxy Tab S6 Lite inceleme: Donanım ve Performans

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Samsung Galaxy Tab S6 Lite’da 10.4 inç ekran bulunuyor. Ekran çözünürlüğü 1200 x 2000, görüntü oranı 5:3, diğer bir deyişle 15:9. Videolar için hâlâ standart olarak kabul edilen 16:9 görüntü oranındaki içerikler bu ekranda çok az bir görüntü alanı kaybıyla oynatılabiliyor. Örneğin YouTube’daki 16:9 videoları izlerken sadece alt ve üst kenarda çok ince bantlar görülüyor. Yani, bu tablette yapılacak önemli işlerden olan videoları izlemek, tatmin edici bir şekilde yerine getiriliyor. Bunun dışında ince ve uzun yapıdaki ekran, tableti düşey yönde tutup kitap, gazete veya dergi okumak için de kullanışlı. Ne var ki, internette gezinirken veya çoğu uygulamayı kullanırken tableti yatay şekilde tutacağınızı tahmin ediyoruz.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Tab S6 Lite’da TFT panel kullanılmış. Parlaklık seviyesi yeterli, ortamdaki ışık şiddetine göre de parlaklık otomatik olarak ayarlanabiliyor. Görüş açıları konusunda ise ortalamalarda olduğu söylenebilir. Tablete kenarlardan baktığınızda ekranda neler olduğunu görebiliyorsunuz, ancak parlaklık azalıyor, renkler biraz solgunlaşıyor. Ekran ayarları içinde renk profilini değiştirmeyi sağlayan özel bir ayar bulunmuyor. Öte yandan ekranın siyah renk derinliği düşük. Siyah renkli alanlar daha çok koyu gri görünümünde. Bu durum da renk canlılığını düşürüyor, görüntülerin solgun görünmesine neden oluyor. Neyse ki, yüksek çözünürlük bu durumun etkisini biraz olsun götürüyor. Galaxy Tab S6 Lite’ı deneyimlediğimiz süre boyunca en çok yaptığımız iş video izlemek oldu ve genel olarak çok da sıkıntı yaşamadık.

Android tabletin iki adet hoparlörü olduğunu söylemiştik. Bunlar AKG tarafından ayarlanıyor ve stereo ses etkisini sunma konusunda başarılı. Bir tablet için yeterli bir ses çıkış şiddeti var. Çevresel ses etkisi ve doygunluk bakımından da hoparlörü iyi bulduk. Basların etkisi çok fazla hissedilmiyor. Maksimum ses seviyesinde ise tizlerde patlama yaşanmıyor. Bu fiyat seviyesindeki bir tablet için gayet iyi ve yeterli bir ses sistemi var. Film izlemek isterseniz, harici bir hoparlöre veya kulaklığa ihtiyaç duymadan keyfini çıkarabilirsiniz. 3.5mm kulaklık jakının bulunması da kulaklık kullanımı konusunda elinizi biraz daha rahatlatıyor.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

İçerideki bileşenlere baktığımızda Galaxy Tab S6 Lite’da Samsung yapımı, 10nm tabanlı Exynos 9611 işlemcinin bulunduğunu görüyoruz. Mali-G72 GPU’yu barındıran bu işlemciye 4 GB RAM eşlik ediyor. Elimizdeki tablet 64 GB depolama alanına sahip. microSD kartlar sayesinde depolama alanını daha da artırabilirsiniz. Samsung’un Tab S6 Lite’da kullandığı işlemciyi daha önce çeşitli orta segment Samsung telefonlarında görmüştük. O telefonlarda sunduğu performansa benzer bir performansı tablette de görüyoruz. İnternette gezinme, YouTube videolarını veya Netflix film ve dizilerini izleme gibi temel işlerde bu tablet iyi iş görüyor. Kullanıcı arayüzünde gezinirken veya uygulamaları açarken hafif aksamaları görüyoruz, ancak genel olarak fazla baş ağrıtmayan bir performansı Galaxy Tab S6 Lite kullanıcılara sunmayı başarıyor.

Oyun tarafında ise tatmin edici bir deneyim sunuyor gibi görünüyor. Tabii ki, çok yüksek kalitede ve gerçek hayattaki kadar akıcı grafikler beklemeyin. Ancak oyundan tat almanızı sağlayacak hızda ve akıcılıkta bir oyun keyfini Galaxy Tab S6 Lite ile yakalayabilirsiniz. En azından PUBG Mobile gibi yüksek profilli bir oyun için durum bu şekilde.

Benchmark testinde de Samsung’un bu orta segment tableti kağıt üstündeki durumu yansıtıyor. GeekBench 5 ile gerçekleştirdiğimiz testlerde elde edilen sonuçlar, 2018 yılında çıkmış olan Galaxy S8 tabletinkiyle aynı seviyelerde bulunuyor.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

7040 mAh kapasiteli piliyle Galaxy Tab S6 Lite, bu boyutlardaki bir tablet için kabul edilebilir sınırlarda bir pille geliyor. Samsung bu pilin tek bir şarjla 13 saate kadar kullanım imkanı sağlayabileceğini öne sürüyor. Eğer tabletin hafızasına yüklediğiniz videoları, ekran parlaklığını da azaltarak izlerseniz Samsung’un bu tahminine ulaşmanız mümkün olabilir. Bunun dışında internete sürekli bağlı şekilde; internette gezinme, sosyal medya ağlarında takılma, Netflix ve YouTube videolarını gibi standart bir kullanım senaryosunda tableti 2-3 günde bir şarj etmek gerekiyor. Bu da bir tablet için kabul edilebilir sınırlar içinde bulunuyor. Kutudan çıkan 15W şarj adaptörüyle bu tabletin pilini 2 saati geçen bir sürede tamamen şarj etmek mümkün olacaktır. Bu nedenle genellikle gece yatarken tableti prize bağlamak ve ertesi sabah tam dolu pille kullanmaya başlamak yerinde olacaktır.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Galaxy Tab S6 Lite inceleme: Yazılım ve S Pen

Samsung Galaxy Tab S6 Lite’da Android 10 ve bunun üzerinde One UI 2 kullanıcı arayüzü geliyor. Samsung akıllı telefon incelemelerinde One UI kullanıcı arayüzünün büyük ekranda kullanımı kolaylaştırdığını söylemiştik. Benzer bir yorumu Tab S6 Lite için de yapabiliriz. Kullanıcı arayüzünde uygulama ikonları ve diğer unsurlar büyük ekrana göre uygun biçimde ölçeklenmiş. Bu ayarları değiştirmeden tableti rahat şekilde kullanabilirsiniz.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Samsung’un 2020 model Galaxy serisi telefonlarında sunduğu Samsung Daily panelini ana ekranın en solunda görebilirsiniz. Büyük ekrana göre optimize edilmiş görünümüyle burayı tablette yüklü olan uygulamalar ve servisler için bir başlangıç noktası olarak kullanabilirsiniz. Yine bu yıl ilk kez Galaxy S20 serisiyle birlikte kullanıma sunulan Quick Share adlı kolay ve pratik paylaşım aracını Galaxy Tab S6 Lite’da da görüyoruz. Eğer yeni bir Samsung Galaxy telefonunuz varsa ve Quick Share bulunuyorsa, iki cihaz arasında fotoğraf, video veya diğer belgelerin paylaşımını kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Samsung mayıs ayı boyunca Galaxy Tab S6 Lite’ı satın alanlara Microsoft 365 aboneliğini de ücretsiz olarak sunuyor. Word, Excel, PowerPoint gibi uygulamalarla sıklıkla çalışıyorsanız, bu abonelik işinize çok yarayacaktır. Galaxy Tab S6 Lite için henüz uygun bir klavyeli aksesuar yok, ancak bir Bluetooth klavye bağlayarak dokümanlarınızı hazırlayabilir veya düzenlemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda S Pen’i Office uygulamalarıyla kullanabilirsiniz. Ancak OneNote uygulamasından deneyimlediğimiz kadarıyla S Pen’in avuç içi algılama performansının iyileştirilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir