Samsung Galaxy S20

Samsung’un yeni amiral gemisi telefonları Farklı ekran boyutları, farklı kamera özellikleri ve farklı batarya boyutlarıyla geliyor. Samsung’un üç telefonu da 5G desteklerken, bu özellikler şimdilik ülkemize kapalı olarak gelecek. Önceden S ailesinin en yüksek donanımı Plus modellerde görülürken, bu kez S20 standart model olarak öne çıkıyor. 20+ orta modeli temsil ederken, S20 Ultra serinin en yüksek özellikli akıllı telefonu.

S10 ailesi ile tanıştığımız Dynamic AMOLED ekran teknolojisi S20 serisiyle de devam ediyor. Samsung’un en güçlü yönlerinden biri olan ekran, 3 modelde de Quad HD+ çözünürlük sunarken, ekran boyutları farklı olduğu için, her bir telefon farklı piksek yoğunluğuna sahip. 6.2 inç ekrana sahip olan Galaxy S20, 563ppi ile en yüksek yoğunluğu sunarken, 6.7 inç ekranlı S20 Plus bu değer 525ppi, 6.9 inçlik Galaxy S20 Ultra için de 511ppi. Üç model de teknik olarak aynı ekranı kullandığı için hepsinde HDR10+ sertifikası bulunuyor.

Ayrıca üst panel üzerinden veya ekran ayarları menüsünden S20’lerin yenileme hızını kolayca değiştirebiliyorsunuz. Normalde 60Hz olan ekran, bu sayede 120Hz’ye çıkabiliyor.

Galaxy S20 telefonların en çok merak edilen özelliği elbette fotoğraf ve video çekim özellikleri. Galaxy S20’de üçlü ana kamera düzeni yer alırken, diğer iki modelde dörtlü bir kamera sistemi kullanılıyor. Ama burada hem kullanılan kameraların özellikleri hem de çekim yetenekleri açısından Galaxy S20 Ultra, ailenin en tepe modeli olduğunu hemen hissettiriyor.

Galaxy S20 ve S20 Plus kamera özellikleri açsısından birbirlerine çok benziyorlar. İki telefonun kamera düzeni şu şekilde:

f/1.8 diyaframlı 12 MP ana geniş açılı kamera
f/2.2 diyaframlı 12 MP ultra geniş açılı kamera
f/2.0 diyaframlı 64 MP telefoto kamera

İki telefonun ana geniş açılı kameraları ve telefoto kameralarında OIS bulunurken, S20 Plus’ta ek olarak DepthVision yardımcı kamerası bulunuyor.

S20 Ultra’nın kamera dizilimi ise şu şekilde:

f/1.8 diyaframlı 108 MP ana geniş açılı kamera
f/2.2 diyaframlı 12 MP ultra geniş açılı kamera
f/3.5 diyaframlı 48 MP telefoto kamera
Son olarak yine S20 Plus’ta olduğu gibi Deptvision yardımcı kamera

3 telefon Samsung Spapce Zoom özelliğini desteklerken, kamera özelliklerine bağlı olarak farklı özellikler görüyoruz. S20 ve S20 Plus 3x Hibrit optik yakınlaştırma desteklerken, 30 kat dijital yakınlaştırma sunuluyor. Samsung bu yakılaştırma teknolojisine Super Resolution Zoom adını vermiş.

S20 Ultra’nın yakınlaştırma seçenekleri ise hayli etkileyici. Hibrit yakınlaştırma bu kez 10 kata çıkarken, Super Resolution Zoom ile 100 kat yakınlaştırma sağlanıyor.

Gelelim ön kameralara. S20 ve S20 Plus aynı özelliklere sahip f/2.2 diyaframlı 10 MP selfie kamerası kullanıyor. S20 Ultra ise f/2.2 diyaframlı 40 MP ön kamera kullanıyor.

Yakınlaştırma özelliklerini kullanırken 10 kat yakınlaştırmayı geçtiğinizde artık ana kadraj ekranın sağ üst kısmında görünüyor. Böylece çekim yaptığınız alanın geniş ölçekli bir önizlemesini görebiliyor, çok daha net sonuçlar alabiliyorsunuz.

Telefonun video özellikleri hayli geliştirilmiş. Artık süper denge modunda çok daha az sarsıntı, çok daha iyi görüntüler alabiliyorsunuz. Ayrıca yeni eklenen özel çekim modu sayesinde uzun estanteli bir çekim alıyorsunuz ve bu çekim yapılırken telefonun tüm arka kameraları aynı anda çalışıyor. Böylece tek bir fotoğrafın içerisinde birden fazla açı, video, farklı videolar ve çok daha fazlası arasından seçim yapabiliyorsunuz. Burada S20’ler yeni Exynos 990 çipinin içerisinde bulunan yapay zeka motorunu kullanıyor ve sizin çektiğiniz uzun çekimdeki en iyi sonuçları ekrana yansıtıyor.

Elbette artık arka kamera ile 8K videolar çekebiliyorsunuz. Ön kamera ise 4K 60fps videolar çekmenize olanak sağlıyor.

Üç telefon da aynı çipset yani 7nm Exynos 990 platformu ile ülkemizde satışa sunulacak. 8 çekirdekli bu işlemcinin, yeni yapay zeka birimi, 8K video çekimlerine izin vermesi ve performans çekirdeklerinin 2.73 GHz hızına çıkabilmesi önemli detaylar arasında yer alıyor.

Bellek tarafında ise 3 telefon da farklı seçimlere izin veriyor. S20 ve S20 Plus satın alırken 8 GB veya 12 GB LPDDR5 RAM arasında seçim yapıyorsunuz. S20 Ultra’da ise 12 GB veya 16 GB RAM arasında seçim yapıyorsunuz. S20 128 GB depolama alanı sunarken, S20 Plus ve Ultra modelleri 128 GB veya 521 GB depolama alanı sunuyor.

Gelelim batarya teknolojilerine. 3 telefonda da gerçekten çok yüksek pil kapasiteleri sunuyor. S20 4.000 mAh, S20 Plus 4.500 mAh ve S20 Ultra 5.000 mAh kapasite ile geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir