Samsung Galaxy A31

Bu yıl piyasaya sürülen tüm Galaxy A serisi telefonlar neredeyse aynı tasarım ve hatlara sahip. Arka tasarımda özellikle sol üst köşedeki kamera modülünün L şeklinde düzenlenmesi bu yılki A serisinin bir klasiği haline geldi. A31’de kamera modülünün dışında arka taraf oldukça sadece Samsung logosu dışından başka birşey yok.

Arka kapak tasarımı renk tonlama tekniği ile parlak bir kaplamaya sahip. Oldukça zarif görünen bu kaplama bizimde elimizdeki Siyah renkte çok daha net. Bu modelde Galaxy A30’da olduğu gibi arka tarafta parmak izi sensörü bulunmuyor çünkü Samsung bunu günümüzdeki birçok modern akıllı telefonda olduğu gibi ekran altına gizlemiş.

Ön tarafta 6.4 inç Süper AMOLED panelli Infinity-U ekran var. Su damlası çentiğe sahip olan bu ekranın sol sağ ve üst çerçeveleri ince alt taraftaki çıkıntı üste nazaran biraz daha fazla.

Sonuç olarak, ince bir gövdeye sahip olan Samsung Galaxy A31’i tek elle kullanmak kolay ve elle kavrama hissi güzel. Teknik özellikler sayfasına bakarsak, Galaxy A31 185 gram ağırlığında ve 8.6 mm kalınlığa sahip. Malzeme kalitesinde Samsung, tam olarak premium olmasada glassticlere (cam/plastik karşımı bir malzeme) güveniyor. Premium bir görünüm vermesede kesinlikle ucuz bir görünümde vermiyor. Kısacası orta segmentte kullanılabilecek en iyi malzemelerden birisi.

Alt tarafta, akıllı telefonun ses jakı ve hoparlör deliklerinin yanında bir USB C Tipi bağlantı noktası var.

EKRAN

Yukarıda belirtildiğim gibi Samsung Galaxy A31, 6.4 inçlik Super AMOLED panelli bir Infinity-U ekran kullanıyor. Full HD + çözünürlük destekleyen bu ekran altını çizerek belirtelim 20:9 en boy oranına sahip. Bu yüzden gövdesi uzun görünüyor veya yukarı doğru uzanıyor.

Kalite açıkça ekrandan hiç şüphemiz olmadı. Super AMOLED’e özgü tüm canlılıklar ve renk kalitesine sahip. İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, Galaxy A31 ekranı içeriği güzel bir şekilde görüntüleyebiliyor ve Netflix gibi uygulamalarda HD film izlemenizi eğlenceli hale getiriyor.

Ekranın parlaklığı bize göre güneşte kullanmak için yeterince iyi. Ekranı açmanıza gerek kalmadan saat, tarih ve bildirimler gibi bilgileri görüntülemek için Her Zaman Açık Ekran ve Kenar Aydınlatma gibi ilginç özellikler bulacaksınız.

SES KALİTESİ

Sesi konusunda da yorumumuzu yapmadan geçmeyelim. Galaxy A31’deki dahili hoparlörlerin kalitesi oldukça standart. Müziklerde çok güçlü olmasa bile net ses verebiliyor. Oyun severleri memnun edecek düzeyde. Film izlerken daha gerçek ses kalitesinin tadını çıkartmanız için Samsung, cihaza Dolby Atmos teknolojisinide eklemiş.

YAZILIM

Samsung Galaxy A31, Android 10 tabanlı OneUI 2.1 arayüzüne sahip. Büyük renkli simgelerle oldukça canlı görünüyor. En son kullanıcı arayüzünde, ekranı aşağıdan yukarıya doğru kaydırarak erişebileceğiniz bir uygulama çekmecesi de bulunmakta.

Galaxy A31’deki OneUI 2.1, temayı karanlığa dönüştürmek için Karanlık Mod ile donatılmış. Çocuklar için Samsung Kids ve bir şey yaparken daha fazla konsantre olmak için Odak Modu da mevcut. Sadece bu değil, Samsung, Galaxy A31’i kablo kullanmadan dizüstü bilgisayara bağlamak isteyenler için Windows’a Bağlantı (Link to Windows) özelliğini eklemeyi de unutmamış.

Ekran içindeki optik parmak izi sensörü performansı çok hızlı veya çok yavaş değil standart bir şekilde günlük kullanım için normal düzeyde.

KAMERA

Galaxy A31, 48 megapiksel f / 2.0 ana, 8 megapiksel 123 derece ultra geniş, Live Focus özelliklerini desteklemek için 5 megapiksel derinlik sensörü ve 5 megapiksel makrodan oluşan 4 arka kameraya sahip. Selfie’lere gelince, Live Focus özellikli ön kamera 20 megapiksel f / 2.2 diyaframa sahip.

Galaxy A31’in kamera özelliklerinin eksikliği gözümüze çarptı. Gece Modu gibi günümüz telefonlarının tipik standart modları yok, ancak bununla ilgili ilerleyen günlerde bir güncelleme geleceğini ümit ediyoruz. Neyse ki Pro modu var basit ayarlarla gece moduna yakın netlik elde edebiliyoruz.

Peki, kameraların kalitesi nasıl ? Yeterli ışık koşullarında, hem arka kamera hem de selfie kamerası keskin ayrıntıları yakalayabiliyor. Renkler iyi, oldukça parlak, ancak çekilen fotoğrafların doğal izlenimi bazen kaybolabiliyor. Live Focus / Canlı Odak moduna gelince, oldukça düzgün çalışıyor ve bokeh efektini layıkıyla yerine getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir