0

Oppo Find X2

2019 yılının başlarında Türkiye’ye giriş yapan Oppo için geçen yıl epey iyi geçti. Şirket Türkiye’deki bilinirliğini epey artırdı. Geçen yıl çıkan telefonlara baktığımızda yelpazenin genellikle giriş-orta segmentten orta-üst segmente doğru uzandığını görüyoruz. Aslında bu durum normal, çünkü Oppo uzun zamandır gerçek anlamda bir amiral gemisi telefon çıkarmamıştı. 2020 yılının başlarında bu boşluğu dolduran telefonlar; Oppo Find X2 ve Find X2 Pro tanıtıldı. Bu telefonlardan ilkini yaklaşık beş gün boyunca deneyimleme imkanı bulduk. İzlenimlerimizi Oppo Find X2 inceleme yazısında ve videosunda aktarıyoruz.

Oppo Find X2 inceleme: Tasarım

Günümüzde amiral gemisi telefonlarda gördüğümüz birçok tasarım unsuruna Oppo Find X2’de rastlıyoruz. Corning Gorilla Glass 6 ile kaplı ön yüzey kenarlara doğru kavis yapıyor. Evet, Find X2’nin ekranı da kavisli. Arka yüz de öndeki kadar olmasa da uzun kenarlarında hafif kavis yapıyor ve bu iki yüz, kenarlarda alüminyum çerçeve ile buluşuyor. Find X2’nin elimizde bulunan siyah renkli versiyonunun arkası seramikten yapılmış. Bu yüzeyin kamera modülü boyunca düşey hat üzerinde uzanan bölümü düz ve parlak, geri kalan kısmı ise dairesel bir desende tasarlanmış. Arka yüzün parmak izini tutma konusunda cömert olduğunu görüyoruz.

Find X2 Pro suya ve toza dayanıklı (IP68) bir telefon. Buna karşın Find X2 ise IP54 sertifikasıyla belgelenen, sıvı sıçramalarına karşı dayanıklı bir model. Havuzda veya denizde rahatlıkla kullanamayabilirsiniz, ancak su veya başka bir sıvının dökülmesi veya yağmur altında telefonun kullanılması herhangi bir sıkıntı çıkarmayacaktır. Bu arada telefonun kutusunda şeffaf bir silikon kılıf çıkıyor. Oppo Find X2’nin şık tasarımını saklamadan, telefonu daha korunaklı hâle getirebilirsiniz.

Find X2’nin uzun kenarları yuvarlak hatlara sahipken, altta ve üstteki kenarların yassılaştırıldığın görüyoruz. Alt kenarda USB-C portu, nano SIM kart tepsisi, mikrofon ve hoparlör mevcut. Üst kenarda da ikinci bir mikrofon yer alıyor. Ses tuşları sol kenarda ve tek elle tutuşta rahatlıkla kullanılabilir noktada bulunuyor. Güç düğmesi de sağ kenarda, yine rahatlıkla erişilebilir bir yerde konumlandırılmış. Güç düğmesinin üstünde yeşil renkli bir işaret de bulunuyor. Bu işaret düğmeyi el yordamıyla bulmayı da kolaylaştırıyor. Tuşların derinliği iyi, sert değil. Bu sayede hafif bir basmayla kullanılabiliyor.

oppo find x2 inceleme

Ön tarafta yer alan ekranın büyük bir alanı kapladığını görüyoruz. Zaten yüzde 90.9 ekran-gövde oranı da Find X2’nin buradaki farkını gösteriyor. Ekranın sol üst köşesinde selfie kamera deliği mevcut. Ekranın üst kısmında, ön yüzün alüminyum çerçeveyle buluştuğu yerde de ahize hoparlörü mevcut. Ayrıca Find X2’nin ikinci hoparlörü de burada yer alıyor.

Arka tarafta ise üç kameranın dikdörtgen şekilli bir modülde düşey yönde sıralandığını görüyoruz. Çift LED flaş da bu modüle dahil edilmiş. Ayrıca üçüncü bir mikrofonu da bu modül üzerinde görüyoruz. Kamera modülü dışa doğru hafif çıkıntı da yapıyor. Find X2 şık bir arka tasarıma sahip ve kamera modülünün görünümü de bu şıklığa uyum gösteriyor.

oppo find x2 inceleme

Find X2 büyük ekranlı bir telefon olsa da, tek elle tutup kullanmak çok zor değil. Telefon elden kayıp gitmiyor, yüzey sürtünmesi iyi. Kenardaki tuşların yerleşimi de bunları kullanmak için telefonu avuç içinde hareket ettirme gereksinimini ortadan kaldırıyor.

Oppo Find X2 inceleme: Ekran ve Ses

Oppo Find X2’de 6.7 inç, 1440 x 3168 piksel çözünürlüklü AMOLED ekran mevcut. 513 ppi gibi yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip olan ekran böylelikle fazlasıyla keskin ve berrak yazılar, grafikler sunuyor. Tabii ki, pil tasarrufu amacıyla ekranı maksimum çözünürlük yerine Full HD+ çözünürlükte kullanma imkanınız da bulunuyor. Doğrusu, aradaki farkı yüzeysel biçimde baktığınızda anlamanız kolay değil. Ancak dikkatli baktığınızda aradaki keskinlik farkını görebilirsiniz. Belki de bu otomatik hâle getirerek Find X2’nin ekran çözünürlüğünü içeriğe göre ayarlamasına izin verebilirsiniz. Bu sayede pil tüketimini de optimumda tutmaya yardımcı olacaksınız.

Ekranın bir başka özelliği de 120 Hz yenileme hızını desteklemesi. Bu sayede kullanıcı arayüzünde gezinirken veya oyun oynarken daha akıcı grafiklerden yararlanma veya geçişleri daha pürüzsüz biçime görme gibi imkanlara sahip olacaksınız. Samsung Galaxy S20 ailesindeki üyelerde gördüğümüzün aksine, Oppo Find X2’de maksimum ekran çözünürlüğünde de 120 Hz yenileme hızından yararlanabilirsiniz. Ekran yenileme hızı ayarını da otomatik olarak seçme imkanınız bulunuyor. Tabii ki, yüksek yenileme hızı daha fazla pil tüketimi anlamına da geliyor.

Find X2’deki AMOLED ekranın özellikleri sadece çözünürlük ve yenileme hızıyla sınırlı değil. iPhone 11 Pro Max ile karşılaştırdığımızda maksimum ekran parlaklığının aynı seviyelerde olduğunu görüyoruz. Ortalamanın üstünde parlaklığa ulaşan ekran bu sayede HDR içerikleri de iyi şekilde gösteriyor. Netflix’teki HDR içerikleri de destekliyor. Ekran parlaklığı o kadar yüksek ki, gece vakti karanlık bir odada ekran parlaklığını minimuma indirseniz bile parlaklığın istediğiniz seviyenin üstünde olduğunu hissedebilirsiniz. Yüksek parlaklık dışarıda da telefonu rahat biçimde kullanmaya izin verecektir.

Ekranın renk sıcaklığını ortamdaki ışığa göre otomatik olarak ayarlamak mümkün. Tabii ki, ekranın renk sıcaklığını isteğinize göre ayarlamanız da imkan dahilinde bulunuyor. Ayrıca düşük parlaklıkta titreşimi azaltarak gözün daha rahat etmesini sağlayan bir özellik de mevcut. O1 Ultra Görüntü Motoru ise HDR videoları netleştirerek ayrıntıları daha net gösteriyor veya videoların hareketini 60 fps’ye çıkararak daha gerçekçi görünmesini sağlıyor.

Ses tarafına bakarsak, Oppo Find X2’nin iki tane hoparlörü var. Bunlardan bir tanesi alt kenarda, diğeri de ekranın hemen üstünde. Alt taraftaki hoparlör biraz daha yüksek şiddette ses çıkışı sunuyormuş gibi hissettirse de, genel olarak stereo ses etkisi iyi şekilde veriliyor. Tiz seviyesi aşırıya kaçmıyor, ancak baslar o kadar güçlü değil gibi görünüyor. Kutudan çıkan kulaklık ise yeterli. USB-C portundan bağlanıyor. 3.5mm kulaklık jakı yok. Kutudan da herhangi bir adaptör çıkmıyor. İyi bir müzik ve sinema keyfi için, Dolby Atmos desteğine sahip olan bir Bluetooth kulaklık seçimi mantıklı olabilir.

Oppo Find X2 inceleme: Performans ve Pil

Oppo Find X2, şu sıralar Türkiye’de satın alabileceğiniz sayılı Snapdragon 865 işlemcili telefonlardan bir tanesi. 7nm tabanlı bu işlemci sekiz çekirdek barındırıyor. Ayrıca Adreno 650 GPU da bünyesinde yer alıyor. 12 GB RAM ve 256 GB dahili hafıza da işlemciye eşlik ediyor. microSD kart yuvası yok, ancak yüksek kapasiteli dahili hafıza çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacaktır. Zaten bulut depolama servisleri de fotoğraf ve video saklama konusunda zengin destek sunuyor. Bu sayede fotoğraflar ve videolar da cihazınızda zaman geçtikçe fazla yer tutmayabilir. Otomatik olarak yedekleyip, yedeklediğiniz fotoğrafları ve videoları Find X2’den kaldırabilirsiniz.

Find X2’nin güçlü bir donanım paketine sahip olduğu kağıt üstünde görülüyor. Bu güç pratikte de kendisini gösteriyor. Telefonun kullanıcı arayüzü gerçekten akıcı. 120 Hz yenileme hızında akıcılığın etkisi daha fazla görülüyor ve hayran bıraktırıyor. Uygulama ve oyunlar hızlı biçimde açılıyor. Web sitelerinin yüklenmesi ve sayfa içinde kaydırma da hızlı. Kısacası, Find X2 kendisinden beklenen yüksek performansı sunuyor. Oyun tarafında da bu gücün sonuçları görünüyor. PUBG Mobile’ı HDR görüntü ve yüksek hızlı grafiklerle akıcı biçimde oynamak mümkün oluyor. Diğer oyunlarda da aynı durum söz konusu. Isınma konusuna gelirsek, telefonun sıcaklığının arttığını hissediyorsunuz, ancak bu sıcaklık artışı rahatsız edici seviyelere çıkmıyor.

Benchmark testleri de Oppo Find X2’nin gücünü ortaya koyuyor. AnTuTu Benchmark testinde elde ettiği 600 bin üzeri puan ile birinci sırada gelen bu telefon GeekBench 5’te de farkını ortaya koyuyor.

Pil de Oppo Find X2’nin güçlü olduğu yanlardan bir tanesi. Telefonda 4200 mAh kapasiteli pil bulunuyor. Bu pil normal yoğunluklu kullanımda bir günü rahatlıkla çıkarıyor. Biraz daha seyrek kullandığınızda ve gerektiğinde pil tasarruf modunu etkinleştirdiğinizde, ekran çözünürlüğünü ve yenileme hızını da azalttığınızda, iki güne varan bir çalışma süresini yakalamanız da mümkün olabilir.

Find X2’nin pil performansındaki etkileyici unsur hızlı şarj tarafında bulunuyor. Kutudan çıkan Super VOOC hızlı şarj destekli adaptörle Find X2’nin pilini çok ama çok hızlı şekilde doldurmak mümkün oluyor. Gerçekleştirdiğimiz şarj testinde telefon açık durumdaydı ve sadece 12 dakikada yüzde 50 doluluğa ulaştı. Sadece 32 dakikada ise telefonun pili tamamen şarj oldu. Bu hızlı şarj performansı olduktan sonra Oppo Find X2’yi neredeyse her zaman kesintisiz biçimde kullanmanız mümkün olacaktır. Kablosuz şarj özelliği bulunmuyor, ancak bu kadar kısa sürede kabloyla şarj olabilen telefon için bu eksiklik çok da dert değil gibi görünüyor.

Oppo Find X2 inceleme: Yazılım

Oppo Find X2’de Android 10 yüklü olarak geliyor. Bunun üzerinde de Oppo’nun özelleştirilmiş kullanıcı arayüzü ColorOS 7 var. Daha doğrusu ColorOS 7.1 yüklü olarak bulunuyor. Oppo, ColorOS’in yeni sürümünde kullanıcılara daha fazla özelleştirme imkanı sunuyor. Uygulama ikonlarının görünümünü değiştirme bunların başında geliyor. Uygulama çekmecesi varsayılan olarak sunuluyor, ancak arzu ettiğiniz takdirde sadece ana ekran panellerinden oluşan bir görünümü de tercih edebilirsiniz. Hızlı ayarlar bölümünde de kontrollerin boyutları küçültülmüş, aralarındaki mesafe artırılmış. Find X2’ye özel birçok kontrolü bu bölümden gerçekleştirebilirsiniz. Akıllı Asistan bölümü yine mevcut. Ancak daha önceki ColorOS sürümünde olduğu gibi Adım İzleyici, Hızlı Fonksiyonlar, Hava Durumu ve Favori Kişiler dışında herhangi bir araç görmüyoruz. Akıllı Asistan’ı Ayarlar bölümünden kapatabilirsiniz.

Genel

Cem Soysal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir