Meizu Pro 7

Çinli akıllı telefon üreticisi Meizu, sonunda ülkemize resmi distribütör kanalıyla giriş yaptı ve yeni akıllı telefonları da böylece ülkemizde alıcı bulmaya başladı. Meizu Türkiye’den daha önce M5 Note modelini incelemiştik. Bu defa da bir süredir beklenen yeni akıllı telefonu Meizu Pro 7 elimizde.

Meizu’nun bu yeni akıllı telefonu, bugüne kadar yoğun olarak incelediğimiz telefonlardan farklı bir konsept sunuyor bizlere diyebiliriz. Meizu Pro 7’de çift ekran bulunuyor. Yani yalnızca telefonun ön yüzünde değil, arka tarafında da bir ekran yer alıyor.

Meizu Pro 7 vs LG V20 Karşılaştırması

Elbette tek çift ekranlı akıllı telefon Pro 7 değil, daha önce de örneklerini gördük. Bunlardan LG V20 ve HTC U Ultra ön yüzde çift ekran bulunduran bir telefondu mesela. Öte yandan Pro 7’ye daha fazla benzeyen YotaPhone da dünyada satışa sunulmuş ve arka yüzü tamamen kaplayan ekranıyla bir hayli ilgi çekmişti. Ancak YotaPhone ülkemizde satışa sunulmamıştı. Bu anlamda Meizu Pro 7’nin ülkemiz için iyi bir açığı kapattığını ilk intibada söyleyebiliriz.

Peki, şimdi Meizu Pro 7’yi incelemeye başlayalım. Bakalım Meizu Pro 7 bizlere neler sunuyor?

Meizu Pro 7 tasarımı nasıl?

Meizu Pro 7’nin tasarımı göze fazlasıyla güzel geliyor, ancak bu telefonda son dönemin trendi 18:9 ekranı veya inceltilmiş çerçeveleri beklemeyin. Böylece bir önceki jenerasyonun şık modellerinden biri olarak değerlendirebileceğimiz Pro 7, kenarları yuvarlatılmış hatları ve arka yüzeyinde metal şasi bulundurmasıyla yakışıklı bir model oluyor. Bu arada söylemezsek olmaz, telefon önden görünümüyle Xiami Mi6’yı anımsatıyor.

İLGİLİ:
Xiaomi Mi 6
Pro 7’nin ekranının altında parmak izi sensörü yer alıyor, telefonda tuşlar ise sağ kenarda toplanmış. Burada alt alta ses ve güç butonlarını görüyoruz. Telefonun alt kenarında da 3.5 mm kulaklık girişi ve USB-C portu bulunuyor. Sol tarafta da tek başına kullanılan hoparlör mazgalı var. Evet, telefonda stereo hoparlör yer almıyor.

Meizu Pro 7 vs Xiaomi Mi 6 Karşılaştırması

Samsung’da da daha düne kadar Galaxy S8’lerde de stereo hoparlör bulunmuyordu, bunu anlayabiliriz, ancak Pro 7’de bulunmayan daha büyük eksiklik bizce microSD kart yuvası oluyor. Telefonun depolama alanı 64 GB olarak geliyor ve bu alanı microSD kart ile genişletemiyorsunuz. Meizu, bunun yerine telefonda çift SIM kart çekmecesine yer vermiş. Keşke bunu en azından hibrit olarak kullansaymış da, microSD kart desteği ihmal edilmeseymiş demeden geçemiyoruz.

Meizu Pro 7’nin görünümünde asıl önemli olan yer ise arka tarafında karşımıza çıkıyor. Burada arka alanın bir kısmı ekrandan oluşurken ekranın hemen üzerine yerleştirilen çift kamera da dikkati çekiyor. Telefonun sağ alt kenarında Meizu logosu da güzel dururken, anten bantları da telefonun üst ve alt kenarına iyice itilmiş durumda olarak görünüyor.

Meizu Pro 7 ikinci ekranı nasıl çalışıyor?

Elbette Meizu Pro 7’nun en dikkat çekici yanı arkada yer alan ikinci ekranı oluyor. Önce buradan başlayarak ekranlara şimdi daha yakından bakalım.

İLGİLİ:
LG V20
Pro 7’nun ikinci ekranı 2 inç büyüklüğünde AMOLED panelden oluşuyor. Bu ekranda bize 240×536 piksel çözünürlük sunulurken, kullanım olarak da daha önce çift ekranlı akıllı telefonlar olan HTC U Ultra ve LG V20’den farklılık bulunuyor. Peki, ne gibi?

Bir kere ikinci ekran, bu iki telefonda gördüğümüz tek satırlık ekrandan çok daha büyük. Bu ekranda bazı bildirimleri görebildiğiniz gibi widget’lara da yer verebiliyorsunuz. Hava durumu, pedometre ve tarih ile saat gibi widget’lar arka ekranda görülebiliyor. Dilerseniz ekran ayarları kısmından buraya bir hareketli arkaplan fotoğrafı da atabiliyorsunuz.

Meizu Pro 7 vs Samsung Galaxy S8+

Evet, buraya kadar Pro 7’nin ikinci ekranının çok etkileyici bir kullanım sağlamadığı açık. Fakat bu ekranı aşağıdan yukarı doğru çektiğinizde, olay bir nebze de olsa değişmeye başlıyor. Meizu Pro 7 ile arka kamera ile selfie çekmek mümkün oluyor. Böylece ön yüzdeki tek 16 MP’lik kamera yerine arka taraftaki çift 12 MP’lik kameraları kullanarak selfie çekimleri yapabiliyorsunuz. Bu kullanışlı bir özellik ve açıkçası ikinci ekranın en fonksiyonel tarafı. Arka ekran üzerinden dokunarak fotoğrafı çektikten sonra ön yüzden fotoğrafınızı büyük olarak da görebiliyorsunuz.

İkinci ekranın diğer işlevleri ise bu haliyle kozmetik amaçtan öteye gidemiyor. Ha, Meizu ikinci ekran için yazılım desteğinde bulunursa işler değişebilir. Mesela Samsung da ilk kez Galaxy Note Edge akıllı telefonunda kavis ekranını ortaya çıkarttığında, bu alan pek kullanışlı değildi. Fakat şimdi seçenekleri bir hayli gelişti ve zenginleşti. Umuyoruz Meizu bu alan için gerekli desteği verir. Mesela ilk adım olarak Spotify eklentisine yer verilebilir. Böylece telefondan Spotify üzerinden müzik dinlerken, arka ekrandan şarkı bilgilerini görebilir, şarkı değişikliği yapabilirsiniz. Bu gibi örnekler çoğaltılabilir.

Meizu Pro 7 ana ekranı ve işletim sistemi nasıl?

Meizu Pro 7’nun ana ekranı 5.2 inç büyüklüğünde yer alıyor. Yine arka panel gibi Super AMOLED panele sahip olan ana ekran, 1080×1920 piksel çözünürlüğünde ve 16:9 görüntüleme oranında. 423 ppi piksel yoğunluğunun sahibi olan ekran, gövdeye oranıyla da yüzde 71.8 seviyesinde. Bu da selef jenerasyon akıllı telefonlar arasında iyi bir kademeye yerleştiriyor telefonu.

İLGİLİ:
Samsung Galaxy S8+
Pro 7’nin ekranı evet şu ana kadar karşılaştığımız en parlak ekran değil, ancak doygunluk ve canlılık noktasında Super AMOLED panelin nimetlerinden faydalanıyor. Gerek oyunlarda gerek film izlerken derin siyahlar elde edebiliyor. Öte yandan görüş alanı da iyi seviyede.

Ekran seçeneklerini işletim sistem ekran ayarları kısmından ayarlayabilmeniz de güzel olmuş. Buradan renk sıcaklığını değiştirebiliyor, dilerseniz gece okuma kolaylığı sağlayan mavi ışık filtresini aktifleştirebiliyorsunuz.

Meizu Pro 7 vs Meizu M5 Note Karşılaştırması

Pro 7’nin işletim sistemine de değinmişken, telefonun Android 7 ile geldiğini söyleyelim. Ancak arayüz olarak daha önce Meizu M5 Note telefonda da olduğu gibi Flyme yazılımıyla karşılaşıyoruz. Bu da stok Android arabiriminden farklı olduğunu gösteriyor.

Ancak elimizdeki telefonda Flyme 6 sürümü kullanılmış. M5 Note’ta ise Flyme 5.2 sürümü bulunuyordu. Bunun neticesinde de bu arayüz oldukça geliştirilmiş ve kullanımı fazlasıyla kolaylaşmış diyebiliriz. Bir kere elimizdeki modelde Google Play servisleri yüklü olarak geliyor. Ayrıca yüklemek zorunda kalmıyorsunuz. Yani telefonu açar açmaz hemen Google hesabınızı girip, Android Play üzerinden uygulamaları indirmeye başlayabilirsiniz; bu noktada bir sıkıntı yok.

Öte yandan üst barda yer alan kısayolların zenginliği ve kullanımı olsun, M5 Note’ta göremediğimiz sanal tuşların (geri ve çoklu uygulama) bulunması olsun, herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

Telefonun Temalar özelliğini kullanarak farklı tema ve duvar kağıdı seçeneklerine erişebildiğinizi ve öte yandan Güvenlik uygulaması yoluyla da optimizasyon seçeneklerine ulaşabildiğinizi de söyleyelim ve şimdi Pro 7’nin teknik detaylarına geçelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir