Maske Takarken Makyaj Yapmak Tehlikeli Sonuçlar Doğuruyor

Kovid-19’dan korunmak için uzun süredir kullanılan maskeler, ağır makyaj yapıldığı zaman tehlikeli sonuçlar doğuruyor. Maske altında kalan ağır makyajın zararlarına değinen dermatoloji uzmanı Yasemin Amato, ‘Ağır makyaj malzemesiyle maske kullandığımız zaman hem maskeye hem maskenin koruyuculuğuna hem de cildimize zarar veriyoruz. Makyaj sebebiyle maske kirleniyor. En önemli zararı maskeye bulaşan makyajın, maskenin koruyuculuk özelliğini azaltmasıdır. Öte yandan maskenin altında kalan ciltte terleme ve yağlanma artıyor. Solunan karbondioksit, ısı ve nem sebebiyle makyaj gözeneklerinizin içerisine giriyor. Ter, yağ ve makyaj artıkları gözeneklerimizi tıkar ve birçok soruna yol açar. Ağır makyaj yapıldığında akne, akne rozase, egzama, perioral dermatit gibi şikayetler artacaktır’ dedi.

‘GÖZ MAKYAJI YAPILABİLİR Mİ?

Virüsten korunmak için en önemli tedbirlerden birinin maske kullanmak olduğunu vurgulayan Amato, ‘Maskeyi sağlıklı kullanmak hepimizin sorumluluğu. Makyaj malzemesi temiz bir malzeme değil. Terleme ve yağlanma eklenince steril olmayan bir ortam oluşuyor ve birçok hastalığa yol açan problemler ortaya çıkıyor. Maske de temiz görünmüyor. Maskenin koruyuculuk özelliği azalıyor. Kadınlar ağır makyaj yapmak yerine göz makyajı tercih edebilirler, kalıcı makyaj yöntemlerinden yararlanabilirler. Renkli nemlendiriciler kullanabilirler. Pudra kıvamında bir kapatıcı kullanabilirler. Bizim arzumuz ağır makyaj yapmamalarıdır. Zaman buldukça havalandırmak ve maskeyi sık sık değiştirmek gerekiyor’ şeklinde konuştu.

‘ÇIKARINCA HER YERİ FONDÖTEN OLUYOR’

İşe gittiği için her gün makyaj yaptığından bahseden Bahar Kar, ‘Koronavirüs gibi bir sorunla karşı karşıya kaldığımız için sürekli maske de takıyoruz. Her gün sabah akşam maskemi değiştiriyorum çünkü makyaj malzemeleri maskeye bulaşıyor. Maske hiç sağlıklı olmuyor, sürekli değiştirmek zorunda kalıyorum. Cildimi çok yağlandırıyor ve çok rahatsız oluyorum. Aynı zamanda çok nem de yapıyor. Bence maskenin koruyuculuğu mutlaka azalıyordur. Maskeyi çıkarınca görseniz, her tarafı fondöten ve rujla doluyor. Bunun da mutlaka etkisi olacağını düşünüyorum’ dedi.

Mümine Filizer ise, ‘Günlük hayatımda çok fazla makyaj yapıyorum. Maske de kullanıyorum ama cildimi her gün düzenli olarak temizliyorum. Maskenin zararı olduğunu düşünmüyorum. Maskemin üzerine makyaj lekeleri bulaşmıyor çünkü ağır makyaj yapmıyorum’ diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER Komşusunun Evli Karısı ile Çocuk Yapan Cengiz Koraltan Koronavirüs Çıktı

Komşusunun Evli Karısı ile Çocuk Yapan Cengiz Koraltan Koronavirüs Çıktı

Koronavirüs Denetiminde Esnaftan İlginç Yanıt: Bende Ateş Olmaz

Koronavirüs Denetiminde Esnaftan İlginç Yanıt: Bende Ateş Olmaz

Koronavirüs Sıfırlanmadan Dalgalanma Devam Edecek

Koronavirüs Sıfırlanmadan Dalgalanma Devam Edecek

Macit Sonkan Koronavirüse Yakalandı

Macit Sonkan Koronavirüse Yakalandı

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Hekimoğlu ve Mucize Doktor'lu Koronavirüse Karşı Yeni Kamu Spotları Yayınlandı

Hekimoğlu ve Mucize Doktor’lu Koronavirüse Karşı Yeni Kamu Spotları Yayınlandı

Çılgın Sedat’ın Eşi Özlem Kapurtu Koronavirüs’e Yakalandı!

Çılgın Sedat’ın Eşi Özlem Kapurtu Koronavirüs’e Yakalandı!

İrem Sak: Sette Düzenli Olarak Koronavirüs Testi Yaptırıyoruz

İrem Sak: Sette Düzenli Olarak Koronavirüs Testi Yaptırıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir