MacBook Air 2020

Performans ve Pil

Öncelikle ekrandan başlayalım. MacBook Air’ın 13.3 inç köşeden köşeye uzunluğa sahip olan LED arka aydınlatmalı ekranı 2560 x 1600 piksel çözünürlüğe sahip. 227ppi piksel yoğunluğuyla Apple tarafından “Retina” olarak nitelendirmek için yeterli kriteri karşılıyor. 16:10 görüntü oranına sahip olan ekran, varsayılan olarak daha düşük çözünürlüklerde görüntüleme yapacak şekilde ölçeklendiğinden, normale göre daha keskin yazılar ve grafikler elde ediliyor. Bu açıdan iPhone ve iPad gibi cihazlarda gördüğümüze benzer bir keskinlik yakalanıyor.

Ekranın parlaklığı MacBook Pro’lardaki kadar yüksek seviyede olmayabilir. Ancak birçok kullanıcı bu ekranda rahat biçimde çalışma imkanı yakalayacaktır. Dışarıda kullanım için de ekran yeterli bir parlaklığı sunuyor. MacBook Air’ı dışarıda kullandığımız süre boyunca da herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Sadece çalışırken değil, bir şeyler izlerken de ekran parlaklığı iyi bir görsel deneyim elde etmeyi sağlıyor.

IPS teknolojisine sahip olan ekranın görüş açıları geniş. Ekrana epey geniş bir açıdan baksanız bile renklerde gözle görülür bir değişim olmuyor. Sadece parlaklıkta hafif de olsa bir düşüş gözleyebilirsiniz. Apple’ın iPhone ve iPad gibi cihazlarından bildiğimiz True Tone teknolojisi MacBook Air’ın ekranında da var. Dizüstü bilgisayar bulunduğu ortamın ışık koşullarını algılayarak ekranın renk sıcaklığını buna göre ayarlıyor. Bu sayede biraz daha doğal görüntü elde edebilirsiniz. Özellikle beyaz renkli arka planın yoğun olduğu, kelime işlemcisi gibi uygulamalarda çalışırken bunun farkını göreceksiniz. Ayrıca internette gezinirken ve bir şeyler okurken de True Tone teknolojisi gözlerinizin daha rahat etmesini sağlayacaktır.

Apple 2020 model MacBook Air’larda 10. nesil Intel Core işlemcileri sunuyor. Listenin başında, bizim de elimizde bulunan ve incelemesini yaptığımız 1.1 GHz çift çekirdekli Intel Core i3 işlemcili model var. Bu modelde 3.2 GHz’e kadar Turbo Boost özelliği ve 4 MB L3 önbellek de var. Intel Iris dahili grafik işlemci birimini de unutmadan geçmeyelim. Apple bu yılla birlikte ilk kez 8 GB RAM’i de standart hâline getiriyor. 256 GB SSD de elimizdeki giriş seviyesi MacBook Air modelinin özellikleri arasında yer alıyor.

Kabul etmek gerekir ki, yukarıda detaylarını verdiğimiz donanım paketi orta veya ortanın üstü seviyedeki kullanıcılar için pek yeterli bir paket değil. Buna rağmen MacBook Air’ın gösterdiği performansın bizi biraz şaşırttığını söylemeliyiz. Geçtiğimiz haftaları evden çalışarak geçirdiğim için işlerimi eve taşıdığım iMac üzerinden gerçekleştirdim. MacBook Air benim daha çok dışarıdaki toplantılara giderken yanımda taşıyacağım ve kafe gibi yerlerde işlerimi yaparken kullanabileceğim bir cihaz. Evde kaldığım için bunu gerçekleştirmeye pek fırsatım olmadı. Ancak yazın gelmesiyle birlikte İstanbul dışına çıkınca, yanıma ana çalışma cihazı olarak MacBook Air’ı aldım ve yaklaşık on gün boyunca işlerimi MacBook Air üzerinden gerçekleştirdim.

Benim bir oturumumda birçok uygulama açık durumda olur. Chrome’da ise en az 20 sekme aynı anda açıktır. MacBook Air’da da alışkanlıklarımı çok değiştirmeden bunu uygulamaya çalıştım. Tabii ki, takılmalar ve yüksek fan sesi mevcut oldu, buna rağmen MacBook Air’ı yanıma aldığımdan pişmanlık duymadım. İşlerimi aksatmadan yerine getirmeyi başardım. Üstüne üstlük, video düzenleme işleri için de Adobe Premiere Pro’yu kullanmayı becerdim. H.265 formatında ve High Bitrate seçenekli, 9 dakikalık bir videoyu yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede oluşturmak MacBook Air 2020’nin bu Intel Core i3’lü versiyonu için başarı kabul edilebilir.

MacBook Air’da nispeten rahat çalışmamda uzun zamandır iMac veya MacBook Pro’da kullandığım App Tamer adlı yazılımın bana yardımcı olduğunu söylemem gerekiyor. Bu uygulama sayesinde arka planda çalışan uygulama ve servisleri kontrol altına almak mümkün oluyor. Aynı zamanda macOS Catalina’nın da sistem kaynaklarının kullanımı konusunda önceki sürümlerine göre büyük fark yarattığını daha önceki deneyimlerimden biliyorum. İşletim sistemi de makul bir performans elde edilmesi konusunda yardımcı oluyor.

Tabii ki, benim gibi yoğun güç gerektiren işlerle uğraşanlar için MacBook Air’ın giriş seviyesi konfigürasyonu çok mantıklı bir seçenek olmayacaktır. Core i5 işlemcili ve 512 GB SSD’nin bulunduğu daha üst versiyonu tercih etmek yerinde olabilir. 16 GB RAM, Core i7 işlemci gibi seçenekleri eklemeyi de düşünebilirsiniz. Belki de, daha yüksek ihtiyaçlarınız varsa, MacBook Air yerine bir MacBook Pro’yu satın alma fikrini değerlendirmeniz sizin için yerinde bir hareket olabilir.

MacBook Air’ın elimizdeki versiyonu ise, işi daha çok internette gezinmek, fazla detaya kaçmadan ofis uygulamalarını kullanmak, basit seviyede fotoğraf düzenlemeleri veya video yapımı ile uğraşmak isteyenler için uygun bir model olabilir. Daha çok bilgisayarla giriş seviyesinde ilgilenen veya orta seviyeye doğru yelken açan kullanıcılar için Core i3 işlemcili model daha uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir