LG G7 ThinQ

LG G7 yeni model adıyla LG G7 ThinQ oldu. G7 inceleme videomuzda güçlü işlemcisi ve hoparlörü ile dikkat çeken, panel türü değişmiş yeni sancak gemisi akıllı telefonun artı ve eksilerine bakıyoruz…
LG G serisinde hep fiyat ve performansa odaklandı. Peki bu G7 modelinde devam ediyor mu? Daha önce G serisinde kullanıcıların beğendiği özellikler ya da eleştirdiği eksiler değişti mi? İncelememizde hızla bütün bunların yanıtlarına bakıyoruz…

Bu yazımızda önceki videomuzda yani LG G7 Fiyatı ve Özellikleri videosunda teknik özelliklerine kısaca baktığımız LG’nin G7 ThinQ’i daha ayrıntılı olarak inceliyoruz.

Kutu İçeriği
Kutu içeriğine baktığımızda hızlı şarj özellikli bir adet adaptör, kulaklık, temizlik bezi ve USB type C kablo görmekteyiz. Bu şarj cihazı 9v 1.8A’e kadar hızlı şarjı destekliyor. Bu da 16W’lık bir şarj kapasitesi demek.

8 çekirdekli Snapdragon 845 çipsetine sahip G7 ThinQ, ülkemizde 64GB depolama ve 4GB belleğe sahip modeli ile satılıyor. Yurtdışında 128GB depolama ve 6GB bellekli bir modeli de mevcut.

Ekran
Bu segmentte görmeye alıştığımızın aksine ekran AMOLED teknolojisini değil IPS LCD kullanıyor. Parlaklık konusunda bize oldukça tatmin edici geldi ki güneş altında okunma güçlüklerinin önüne geçmek için %100’ün üzerinde parlaklık modunu devreye sokabiliyorsunuz. Bu mod açıkken ekrandaki detaylar gün ışığı altında kolayca farkedilebilir hale geliyor.

Her geçen gün daha çok telefonda görmeye alıştığımız çentikli ekran tasarımımını benimseyen LG, bu sayede 6.1 inçlik ekranı ThinQ’e sığdırmayı başarmış. Ekran IPS LCD panel teknolojisine sahip, PCI-P3 renk gamutunun %100’ünü kapsıyor ve Dolby Vision ile HDR10 desteğine sahip. Çözünürlüğü 1440×3120.

Ekran parlaklığı güneş ışığında okunabilirlik açısından yeterli. Her zaman açık ekran özelliği, ekran teknolojisinin OLED olmadığını düşündüğünüzde pil ömrü açısından biraz daha negatif etki yaratıyor.

Ekran Gorilla Glass 5 teknolojisini kullanıyor ve buna aluminyum çerçeve eşlik ediyor. IP68 su ve toz geçirmezlik sertifikası 1.5m derinlikte 30 dakikaya kadar su geçirmezlik sağlıyor.

Ön kısımda herhangi bir fiziksel tuş bulunmuyor. Yanlarda ise toplamda 4 tuş mevcut. Sol tarafta ses açma/kısma tuşlarına ek olarak Google Yardımcı Yapay Zeka Tuşu var. Sağ tarafta ise sadece güç tuşu bulunuyor.

G7 ThinQ, 4 ayrı renkte modele sahip, platinyum grisi, aurora siyahı, fas mavisi ve ahududu pembesi.

Kamera
Arka kısımdaki kamera çıkıntısı oldukça minimize edilmiş, flaş ve lazer netleme üniteleri kamera çıkıntısı içinde değil ve sol tarafta yer alıyor. Hemen altında ise parmak izi sensörünü görüyoruz. Ayrıca arka tarafın ön tarafta olduğu gibi tamamen Gorilla Glass 5 cam kaplamaya sahip olduğunu belirtelim.

Altta ise 3.5mm analog ses çıkışının tutulduğunu, USB 3.1 ters çevrilebilir tip C portunu, mikrofon ve mono hoparlörü görmekteyiz. Hoparlör konusunda LG önemli bir geliştirmeye gitmiş. Ses seviyesini sona kadar açtığınızda ses dalgalarının telefon üzerinde yarattığı titreşimi hissedebiliyorsunuz.

Çift arka kamera ile farklı odak uzunluklarını kapsayan telefonun her iki kamerası da 16MP çözünürlükte. Geniş açılı lensin diyafram açıklığı f/1.9 iken dar açılı lens f/1.6 değerini taşıyor. Lazer otofokus ve optik stabilizasyon gibi özellikler mevcut ancak sadece dar açılı kamerada. Selfie kamerası 8MP çözünürlüğünde ve f/1.9 diyafram açıklığına sahip.

Arka kameranın video kayıt modları arasında 4K 60fps yüksek çözünürlüklü kayıt olanağının yanı sıra, 720 240 fps ağır çekim de var. Ön kamerada ise bu 1080p 60FPS video ile sınırlı.

AI Cam ve Google Lens
Kamera yazılımına AI Cam ve Google Lens seçenekleri eklendiğini görüyoruz. AI Cam kameranın çektiği görüntüdeki detaylara bakarak en uygun ayarları uyguluyor. Ve bu yolla güzel fotoğraflar çekmek için size zaman kazandırıyor.

Google Lens için ise Shazam uygulamasının resimlere uyarlanmış hali diyebiliriz bir bakıma. Örneğin bir ayakkabı görüp çok beğendiniz, Google Lens ile fotoğrafını çektiğinizde Google o resmi analiz edip internet veritabanında arıyor ve size eşleşen sonuçları gösteriyor. Bu gerçekten olanakları düşündüğünüzde çok büyük potansiyeli olan bir uygulama.

Yazılım
G7 ThinQ Android 8.0 Oreo yüklü halde çıkıyor ve bunun daha sonra 9.0’a güncellenmesi planlanıyor. Arayüz oldukça sade tutulmuş ve kullanıcı deneyimine olumsuz bir etki oluşturmuyor. Şebeke, Ses, Ekran ve Genel olmak üzere 4 sekmeye bölünen ayarlar bölümü yine bu sadeleştirmeden nasibini almış.

Ses ve Hoparlör
LG telefonlarının güçlü yanlarından birisi de ses ve müzik olmuştur genelde. Bu modelde de bunu görebiliyoruz.

Bluetooth üzerinden yüksek çözünürlüklü 24bit 48Khz kalitede ses aktarımını mümkün kılan Qualcomm’un aptX HD teknolojisi desteklendiği gibi telefon içindeki dahili DAC 32 bit 192Khz’ye kadar ses çözünürlüğünü ve DTS X Surround Sound teknolojisini destekliyor. Telefon yüksek çözünürlükteki medyaları daha düşük çözünürlüklere indirgemeden oynatabiliyor.

Depolama
FLAC ve yüksek bitrate’li mp3 dosyalarının boyutları büyük olduğu için telefonun 512GB’a kadar SD kart desteği bu noktada oldukça kullanışlı hale geliyor. Sadece müzik için de değil, örneğin Netflix kütüphanenizdeki film ve dizileri internet erişimi olmayan bölgelerde çevrimdışı izlemek için indirmeye kalktığınızda yüksek depolama alanının değerini farkediyorsunuz.

Pil
3000 mah pil için malesef LG G7 ThinQ’in aşil tendonu diyebiliriz. Günü çıkarmak için mütevazi bir kullanım senaryonuzun olması ve ekran parlaklığını düşürmeniz gerekiyor.

Kablosuz Bağlantı
Bluetooth 5.0 ve bluetooth low energy ile standardın en son sürümleri destekleniyor ve daha uzun menzilli iletişim ile daha hızlı dosya aktarımı mümkün kılınıyor. Ayrıca AC wi-fi desteğinin de mevcut olduğunu görüyoruz.

Sonuç
Ülkemizde LG G7 ThinkQ’nun 64GB’lık modeli satılıyor ve 4000TL civarında alıcı buluyor. Benzer özellikli telefonların yaklaşık daha yüksek bir fiyattan satıldığını düşündüğünüzde G7 ThinkQ’in bir fiyat avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple daha yüksek depolamaya sahip sürüm Türkiye’de yok, bu ufak bir eksi. MicroSD kart yuvası ile desteklememiz mümkün.

Özellikle Qualcomm Snapdragon 845 işlemciyi, sağlam bir kasa içerisinde arzu eden kullanıcılar sevecektir. Ayrıca bugüne kadar test ettiğimiz en güçlü hoparlör ve ileri seviye ses teknolojileriyle sunması bu telefonu ayrıştıran en önemli unsurlar. Kamera kalitesi de sancak gemisi modeline yakışır şekilde hem sensör, hem lens, hem de yazılım tarafında istenen bütün paketi sunmayı başarıyor.

Ancak batarya kapasitesi ve kullanım optimizasyonunun geliştirilmesi gerekiyor. Güncellemeleri takip ederek ileride bu kısımda performansa bağlı olumlu ya da olumsuz makale güncellemeleri yapabiliriz. Siz de yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Artılar: Hoparlör, ses teknolojileri, yeni panel, kasa kalitesi, güçlü işlemci, rekabetçi fiyatlandırma.

Eksiler: Pil kapasitesi ve kullanımı, ülkemizde üst depolama kapasiteli model de sunulabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir