‘Kentsel dönüşüm adı altında yalan ve talan’

‘Kentsel dönüşüm adı altında yalan ve talan’

HABER MERKEZİ

TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, “Keçiören’de Kentsel Dönüşüm Adı Altında Yalan ve Talan!” başlığıyla bir basın açıklaması yaptı. Keçiören Belediyesi ve Belediye Başkanı AKP’li Turgut Altınok tarafından yapılan açıklamalarda, kentsel dönüşümün hız kazandığı ifade edilerek halkın yanlış yönlendirildiği vurgulandı.

ŞPO Ankara Şubesi’nin açıklamasında, Keçiören İlçesi sınırları içerisinde herhangi bir alanın Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı (KDGPA) ilan edilmediği vurgulanarak “Buna bağlı olarak bir kentsel dönüşüm planı da yoktur. Dava konusu imar planları, müteahhitlere rant sağlamak için halkın yaşam kalitesini yok etmektedir” denildi.

Keçiören’de yaşayan yurttaşların, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, hukuki süreç tamamlanmadan herhangi bir sözleşme imzalamamaları gerektiği de belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Keçiören Belediye Meclisi`nin 04 Mart 2020 tarihli kararı ile uygun görülen, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin de 08 Eylül 2020 tarihli kararı ile onaylanan ‘Kavacık Subayevleri ve Hasköy mahallelerini kapsayan 1/1000 ölçekli İmar Planı Revizyonu’ hakkında Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Kararda, ‘Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği’ belirtilmiştir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir