Kazakistan da kendi aşısını geliştirdi: QazVac

Kazakistan da kendi aşısını geliştirdi: QazVac

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 23 Nisan’da attığı tweet’le QazVac aşısının ilk partisinin ülkenin çeşitli bölgelerine gönderildiğini açıkladı. Kazakistan bu şekilde kendi Covid-19 aşısını üreten ülkeler arasında yerini aldı.

Euractiv’in Başbakanlık Basın Servisinden aktardığı habere göre, QazVac adlı inaktiv Covid-19 aşısı, ülkenin Biyolojik Güvenlik Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirildi.

Biyolojik Güvenlik Araşırma Enstitüsü Genel Direktörü Kunsulu Zekeriya, Kazakistan’ın bu aşısının ilk faz klinik denemelerde yüzde 100, ikinci fazda ise yüzde 96 etkili olduğunu belirtmişti.

Ülkede aşılamanın 26 Nisan’da başlaması planlanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir