Katı Meyve Sıkacağı

Çocuklarınızı hazır meyve sularından uzak tutun. Hazır meyve sularının içinde katkı maddesi yer alır. Mahallemizde çocukluğumuzda kamyonculuk yapan Ramazan abi vardı. Hale meyve ve sebze taşırdı. Kimi zamanda fabrikalara meyve götürürdü. Bir gün akşam bize oturmaya geldi. Babamla konuşurken anlatmıştı. Fabrikaya meyve götürürken o meyveleri bir görseniz bu meyve sularını bırakın alıp içmeyi yakınından bile geçmezsiniz derdi.

Ne kadar çürümüş, bozulmuş, ezilmiş yenilmeyecek meyve var hepsi bir kazana atılıyor. O kazanda toplu bir şekilde işleme alınıyor. İşleme alınmadan önce üzerine sinekler böcekler konuyor. O kazanda toplu bir şekilde sıkılıyor sonra işlemden geçip gerekli katkı maddeler katılıp paketleniyor derdi. Fabrikadan 1 kutu meyve suyu verip al götür bunu da çocukların içsin dedikleri zaman dudak altından gülerek sağ olun deyip geri çevirdim. Eğer o manzarayı siz de görseniz siz de benim yaptığımı yapardınız dedi.

Biz gelelim asıl meseleye. 1 kutu meyve suyu 1-1,5 liradır. Ortalama 200 ml. Yani 1 bardak meyve suyuna 2 lira ödeme yaparsınız. Portakal, şeftali gibi meyve sularını basit usul bir el sıkacağı ile sıkabilirsiniz. Elma, havuz, muz gibi meyvelerin suyunu ancak katı meyve sıkacağı ile sıkabilirsiniz. Katı meyve suyu sıkacağına atacağınız 3 portakal ile 2 bardak meyve suyu elde edebilirsiniz. 3 portakal yarım kilo gelir. Yarım kilo portakal ise bugünlerde 1 liraya alınır. Yani % 100 tasarruf etmiş olurken çocuklarınıza sağlıklı meyve suyu içirmiş olursunuz.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir