Kahramanmaraş’ta domatesten 120 bin ton rekolte bekleniyor

Akdeniz’in doğusunda bulunan ve birçok zerzevat ile meyve çeşidinin üretildiği kentte, çiftçiler domateste hasat heyecanı yaşıyor.

Tarla ve örtü altı üretimin yaygın olduğu Türkiye’nin domates gereksiniminin bir kısmının karşılandığı kentteki üretim alanlarında, bu yılki bol yağışlardan ötürü yüksek randıman görülüyor.

Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğünün çiftçilere verdiği takviyelerle kentteki üretimi yaygınlaştırılan, raf ömrü ve aroması dolasıyla talep gören domatesten bu yıl 120 bin ton rekolte bekleniyor.

Büyük bir zahmetle toplanan domatesler, kentteki satışının yanı sıra kamyonlarla etraf vilayetler ile tedarikçi firmalar aracılığıyla Almanya, İngiltere ve Katar’a gönderiliyor.

“100 bin ton domates üretimi mevcut”

Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Ramazan Bilir, AA muhabirine, kentin coğrafik yapısı ve iklim özellikleri bakımından çeşitli zerzevat ve meyve yetiştiriciliğine konut sahipliği yaptığını söyledi.

Kentte hem örtü altı hem de tarlada domates yetiştirildiğini belirten Bilir, “İlimizde şu an 2 bin dönüm örtü altı yetiştiriciliği yapılıyor. Bunun 1600 dönümünde domates yetiştiriliyor. Örtü altında yaklaşık 40 bin ton üretimimiz var. Tarlada ise 11 ilçede 17 bin dönüm alanda, 60 bin ton üretimimiz mevcut. Vilayetimizde toplamda yaklaşık 100 bin ton domates üretimi mevcut.” diye konuştu.

Bilir, kentte üretilen domatesin aroması, tadı ve yetiştirilme biçimiyle dikkati çektiğini söz etti.

“Almanya, İngiltere ve Katar’a ihracat yapılıyor”

Türkiye’deki birçok kente domates gönderildiğini anlatan Bilir, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 20 kente eser gönderirken, tedarikçi firmalar aracılığıyla da Almanya, İngiltere ve Katar’a ihracat yapıyoruz. 18-24 Ocak ortasında ağır kar yağışı nedeniyle 264 üreticimizin 1600 dönüme yakın serası ziyan gördü. Cumhurbaşkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Valiliğimizin öncülüğünde ödenek gelmiştir. Tüm seralarımız ayağa kalktı, üretime geçti. Vilayetimizde örtü altı ve açık alanda yetiştirilen domateste 120 bin ton rekolte bekliyoruz. Kahramanmaraş’ta yetiştirilen domatesler genel olarak salçalık, turşuluk, kurutma ve salça üretiminde kullanılıyor.”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal da hasadın devam ettiği Türkoğlu ilçesi Kadıoğluçiftliği Mahallesi’nde, kentte kıymetli ölçüde tarım eseri yetiştiğini söyledi.

Kentte yetiştirilen zerzevat ve meyvelerin talep gördüğünü anlatan Öçal, “Siyasiler olarak bilhassa bu bölgenin çocuğu olarak bir milletvekili olarak çiftçilerimize gereken dayanağı elimizden geldiğince sunmaya çalışıyoruz. Gerek bu bölgenin kalkınması gerekse buradaki yaşayan insanlarımızın tarımla uğraşan insanlarımızın ömür standartlarını yükseltme noktasında çeşitli teşebbüslerde bulunuyoruz.” diye konuştu.

Çiftçilerden Abdurrahman Tosun da yetiştirdikleri domatesin raf ömrü ve aroması hasebiyle tercih edildiğini söyledi.

Tosun, bu yıl yağışın seralarını etkilediğini lakin yağan karın üretime rahmet getirdiğini de söz etti.

Tosun, bu yıl mahsulün düzgün olduğunu belirterek hasat döneminin bereketli geçmesi temennisinde bulundu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Global ekonomiler temkinli ilerliyor

Analistler, bugün bilgi gündeminin zayıf olduğunu belirterek, jeopolitik gelişmelere ait haber akışının yatırımcıların odağında olacağını …

5 Analistten Haftalık Tahminler: Altın Bu Seviyeleri Görebilir!

Piyasaların odağında olan ABD istihdam raporu, beklenmedik şekilde güçlü geldi. Bu da durgunluk endişelerini hafifletti. Ayrıca, Federal Rezerv …

Washington’dan güçlü dolara üstü kapalı dayanak

Doların yen karşısında 1998’den, Euro karşısında 2022’den beri doruğa çıkmasının akabinde ABD Kongresi’nde ortalarında Hazine Bakanı Janet Yellen …

Binance Bu Altcoin’ler İçin Önemli Duyuru Yaptı!

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, 4 altcoin’i cross ve isolated margin hizmetleri için aktive ettiğini duyurdu …

Selçuk Geçer 1 Saate Doların Fırlayacağı Tarihi Verdi

Selçuk Geçer, süratle yükseliş trendine giren dolar için yeni varsayımlarını paylaştı. Dolara BDDK atılımından sona tekrar bir atak gelip …

Tahıl krizi İstanbul’da çözüldü: BM Genel Sekreteri’nden Erdoğan’a teşekkür

Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni, Rusya ve Ukrayna tarafları, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.