İşte Her Bitcoin Yatırımcısının Görmesi Gereken O Grafik!

Kripto uzmanı RJ Fulton’a göre, uzun vadeli yatırımcılar, Bitcoin (BTC)’nin son fiyat dalgalanmalarını görmezden gelmeli. Uzman, kripto para büyümeye devam ettikçe, fiyatın sınırlı arz ve artan talep dinamiklerine tabi olacağını belirtiyor. Bu arada, ağa katılan yeni adreslerin oranı iki yılın en yüksek seviyesine yakın. Uzman, Bitcoin’e bir derin dalış yapıyor.

Bitcoin, uzun vadeli yatırımcıyı ödüllendiriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin’in (BTC) 2022’deki kasvetli performansının ardından, fiyattaki son sıçrama, en kötüsünün geride kalmış gibi görünmesini sağlıyor. Bitcoin’in son kazanımları, fiyatının %70’ten fazla düşmesine neden olan acımasız bir 2022’den sonra kesinlikle iyi hissettirse de, bunlar fiyat artışındaki kısa vadeli hareketler. Fiyat dalgalanmalarına kapılmamak zor olabilir, ancak uzun vadeli bir bakış açısı sürdürebilen ve ani kararlardan kaçınabilen yatırımcılar, Bitcoin ile başarıya daha uygun.

Büyük resmi odakta tutmakta zorlanıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, Bitcoin’in fiyat hareketlerine çok fazla dikkat eden insanların histerisinden kaçınmama genellikle yardımcı olan bir grafik var. Aşağıda, logaritmik ölçekte yıllık şamdanlar şeklinde bir Bitcoin fiyatı grafiği bulunuyor. Bu, burada yararlı çünkü çok çeşitli salınımlı değerleri kapsayan verileri görüntülemede daha iyi.

Bu, Bitcoin’in token başına sadece birkaç sentten 60.000 doların üzerine çıkan tarihsel fiyatını görüntülemek için mükemmel hale getiriyor. Bu perspektifte günlük dalgalanmalar neredeyse tamamen ortadan kalkıyor. Uzaklaştırarak, bir model fazlasıyla netleşiyor: Bitcoin, uzun vadeli yatırımcıyı ödüllendiriyor. Mumların kırmızı olduğu düşüş yılları var, ancak bunlar Bitcoin’in yükselişinde yalnızca küçük gerilemeler. Biraz iyimserlik için, Bitcoin’in hiçbir zaman art arda iki negatif yıl yayınlamadığına dikkat edin.

Kaynak: TradingView

Gerçekten sınırlı bir arz

Geçmiş eğilimler devam ederse, Bitcoin’in tırmanma olasılığı giderek artıyor. Bu, basit ama güçlü bir dinamiğe indirgeniyor: arz ve talep. Bitcoin’in en önemli özelliklerinden biri sınırlı arzı. Kodu, dolaşımda yalnızca 21 milyon Bitcoin olmasını sağlıyor. Şu anda dolaşımda olan yaklaşık 19,25 milyon var ve kalan 1,75 milyon, son Bitcoin’in çıkarılacağı 2140 yılına kadar azalan bir oranda mevcut olacak.

Yeni tokenlerin dolaşıma girme oranı her dört yılda bir azaldığından, Bitcoin deflasyonist bir varlık olarak kabul edilir. ABD doları ve hemen hemen tüm diğer itibari para birimlerinin aksine, Bitcoin yatırımcıları zamanla satın alma gücündeki artıştan faydalanıyor. Sınırlı arzı ve deflasyonist bir varlığın özellikleri, dünyanın ilk kripto para biriminin birkaç peni değerinden (bir noktada) tüm zamanların en yüksek seviyesi olan neredeyse 69.000 dolara ulaşmasının başlıca nedenlerinden ikisi. Daha da iyisi, Bitcoin’e olan talep sadece artıyor gibi görünüyor.

Önemli göstergeler boğa piyasası bölgesine geri döndü

Bir Blockchain, temelde kullanıcıların işlem yapması için bir yer olduğundan, yeni kullanıcı sayısını ve işlem sayısını değerlendirerek etkinliği ölçmek mantıklıdır. Bu açıdan bakıldığında, basit ‘daha çok daha iyidir’ kavramı genel olarak geçerlidir. Her ikisine de baktığınızda, bir şey netleşiyor: Bugün Bitcoin’in fiyatı önceki boğa piyasasının sınırları içinde olduğu için görülmeyen seviyelerde.

Bitcoin Blockchain’deki toplam adres sayısına bakmak yerine, yeni adreslerin katılma oranını ölçmek daha avantajlıdır. Son verilere göre, ağa katılan yeni adreslerin sayısı, Bitcoin’in 63.500 dolara kadar çıktığı 2021 baharındaki kadar yüksek görünüyor. Günde yaklaşık 122.000 yeni adresle gelen, ağa yeni varlıkların eklendiği mevcut oran, Bitcoin’in var olduğu günlerin %90’ından daha yüksek. Ağdaki kullanıcı sayısındaki artışla birlikte işlem sayısı da hızla arttı. Adres büyümesine benzer şekilde, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın olduğu için işlem sayısı görülmeyen seviyelerde. Bugün günlük işlem sayısı 310.000’in biraz altında ve 2023’ten başlamak üzere ayda ortalama 8,5 milyonu aştı. En son bu kadar yüksek olduklarında Mart 2021’deydi.

Ortaya çıkarılmayı hak eden oldukça muğlak bir ölçü daha var: ücretlerden madenci geliri. Bu ölçü gözden kaçarken, ücretlerden elde edilen kârlılık (normal madencilik ödülü yerine) tipik olarak piyasanın durumunu bir bütün olarak yansıtır. Ücretlerden karlılık negatif olduğunda, Bitcoin genellikle kendisini bir ayı piyasasının ortasında bulmuştur. Ancak kârlılık değiştiğinde, genellikle boğa piyasaları gelir ve 2021 yazından bu yana ilk kez madenciler yeşil renkte.

Rakamlar Bitcoin için ne gösteriyor?

En son kripto kışının çözülmekte olabileceğini öne sürenler de dahil olmak üzere, bu görüşü destekleyecek pek çok veri var. Başlangıç ​​olarak, son zamanlarda pozitif bakiyeli cüzdanların sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 45 milyonu aştı. Hem işlem sayısı hem de yeni adreslerin ağa katılma oranı, Bitcoin 2021’in ortalarında boğa piyasası bölgesinde olduğundan beri görülmemiş seviyelerde.

Bu son veriler yakın vadede cesaret verici olsa da, Bitcoin son birkaç yılda herhangi bir özel tabloyla ölçülemeyen pek çok başarı elde etti. Daha meşru bir varlık olma yolculuğunda, artık iki ülke tarafından yasal ödeme aracı olarak kabul ediliyor, birden fazla Fortune 500 şirketi artık onu bilançolarında tutuyor ve hatta dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un dikkatini çekti. Bu gibi trendler devam ederse, yatırımcılardan daha fazla talep gelmesine yol açabilir.

Bitcoin için oyun planı yapmak

Bu ölçümler göz önüne alındığında, Bitcoin’in geleceği konusunda heyecanlanmamak zor. Neredeyse iki yıldır ilk kez, bu kripto kışının çözülüyor olabileceği konusunda iyimser olmak için somut bir neden var. Bu sebeplerden dolayı Bitcoin fiyatının yükselmeye devam edeceğini öngörüyorum. Makroekonomik faktörler, özel sektördeki eğilimler ve bireysel yatırımcılardan gelen modeller, talebin arzı geride bırakacağını gösteriyor. Ve bir varlık bu fenomene tabi olduğunda, genellikle yatırımcılar için harika şeyler ifade ediyor.

Ancak potansiyel yatırımcılar için heyecanlanmak için daha iyi nedenler var. Adres büyümesi, işlem sayısı ve ücretlerden madenci geliri, Bitcoin’in fiyatı 60.000 dolara yaklaştığından beri görülmeyen seviyelerde olsa da, bugünkü fiyatı bunun yarısından daha az. Bu ivme devam ederse, fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden oldukça uzaktayken bugün Bitcoin satın almak kazançlı bir karar olabilir.

Makaledeki görüşler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir