İşletmeciler Ankara’da bir araya geldi: Borç batağındayız, ölüme terk edildik

Yeme-içme, eğlence ve müzik sektörlerinin üye olduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Ankara’da bir araya geldi. Yapılan açıklamada, ” Birikmişimizi kullandık, varımızı yoğumuzu kaybettik, borç batağındayız. Ölüme terk edildik” denildi.

İşletmeciler Ankara'da bir araya geldi: Borç batağındayız, ölüme terk edildik

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla kapatılan veya kısıtlanan yeme-içme, eğlence ve müzik sektörlerinin üye olduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Ankara’da bir araya gelerek taleplerini açıkladı.

Sputnik Türkiye’den Turan Salcı’nın haberine göre, basın açıklaması; Türkiye Turizm Gastronomi Yeme İçme Eğlence İşletmeleri Federasyonu (TURİFED), Anadolu Davet Etkinlik Federasyonu, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Tekel Bayileri Platformu, Müzik-Sen ve Kafe-Bar-Restoran Çalışanları ve İşletmecileri Dayanışma Platformu (KABARE) tarafından düzenlendi.

Katılımcı kuruluşlar adına okunan açıklamada, “Yeme içme işletmelerinin ana bulaş kaynağı olduğu ile ilgili hiçbir bilimsel veri yok ama sadece biz kapalıyız” denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tüm Batı ülkeleri tam kapanırken ve şu an her yer açılmışken sadece Türkiye’de bir tek bizim sektörümüz neden kapatıldı? Ülkenin yüzde 90’ı açık, toplu ulaşım, fabrikalar, pazarlar, oteller, marketler, AVM’ler, havayolları, kapalı ortamdaki ofisler faaliyetlerine devam ederken, bizim sektörümüzdeki kimi işletmeler 15 aydır kimi işletmeler 9 aydır neden kapalı? Aksine, devlet sadece bizi kapatıp hiçbir alacağından vazgeçmedi. Turizmin ayrılmaz parçası olan sektörümüzde çalışan personelimiz aşı önceliği alamıyor. Ülkede turizm deyince sadece oteller ve acenteler akla geliyor. Ülkede 70.000 işletme iflas etti. Yüzlerce işletmeci, çalışan, müzisyen intihar etti. Birikmişimizi kullandık, varımızı yoğumuzu kaybettik, borç batağındayız. Ölüme terk edildik. Sektörde en çok istihdamı sağlayan, kanunlara harfiyen uyan, kayıt dışı faaliyetlere asla tenezzül etmeyen, vergisini, işçisinin sosyal güvencesini günü gününe yatıran bizim gibi orta ve büyük ölçekli işletmeler hiçbir destek paketinden faydalanamadı. Neden?”

İşletmecilerin hükümetten talepleri ise “2021 yılı yapılandırma, kredi, SGK ve vergi ödemelerini 2022 yılına öteleyin. Bizim işletmelerimize de 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz can suyu kredisi verin” şeklinde oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir