İflasların nedeni siyasi

3 ve 5 bin TL’lik hibelerle geçiştirilmeye çalışan esnaf, muhalefetin de gündeminde. CHP MYK’ye sunulan çalışmaya göre, nisanda 7 bin 75 esnaf iflas etti.

İflasların nedeni siyasi

Hüseyin Şimşek

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen 3 ve 5 bin TL’lik hibe desteği, esnafı memnun etmedi. Bu konu hakkında yapılan çalışmalar, artık birkaç bin TL’lik hibelerin, kapanan kepenkleri açmaya yetmeyeceğini, durumun tamamen siyasi tercihlerden kaynaklandığını ortaya koyuyor.

CHP İşçi Sendikaları, Esnaf, Sanatkâr ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) sunduğu raporda, bir ayda 7 bin 75 esnafın iflas ettiğini kaydetti. Ağbaba tarafından hazırlanan çalışmaya göre, sicil kaydını sildiren esnaf sayısı 5 bin 650 olurken meslekten ayrıldığının bildirimini yapan esnaf sayısı ise bin 425 oldu. Bu yılın ilk dört ayında iflas eden esnaf sayısı ise 36 bin 112’ye yükseldi.

İFLASLARIN EN ÇOK YAŞANDIĞI İLLER

2021 yılının ilk dört ayında esnafın en çok kepenk kapatarak iflas ettiği beş il, İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa oldu. İstanbul’da toplam 3 bin 810 esnaf, dört ay içinde iflas etti.

Salgının başından itibaren kısıtlamalar karşısında en çok mağdur olan esnaf grubunun lokanta, kafe gibi yeme içme sektörü olduğunu vurgulayan Ağbaba, çalışmasında şu tespitlere yer verdi:

“İflasların en çok görüldüğü iş yerlerinden biri de yeme içme sektörü oldu. Ocak, nisan ayları arasında toplamda yeme içme sektöründe faaliyet gösteren bin 587 iş yeri ve işletme kapanmak zorunda kaldı. Toplamda 4,6 milyar TL’yi bulan 3 bin ve 5 bin TL’lik hibeler, yaklaşık 15 aydır kapalı olan esnafın gelir kaybını, biriken kira ve faturalarını karşılamaktan oldukça uzak. Verilen 5 bin TL’lik bir defaya mahsus hibe, 15 aylık süreçte aylık sadece 333 TL’ye denk gelmektedir.

Büyükşehirlerde 3 bin TL olmak üzere 3 aylık toplam 9 bin, büyükşehir olmayan belediyelerde ise 2 bin TL olmak üzere 3 aylık toplam 6 bin TL kira yardımı yapılmalıdır. Tam kapanma sürecinde mağdur olan esnaflara aylık 4 bin TL olmak üzere 3 aylık 12 bin TL hibe desteği verilmelidir. Esnaf Destekleri Sigortası Fonu hayata geçirilmeli, esnafın kapalı olduğu dönemlerdeki ciro kaybının en az yüzde 8’i fon tarafından karşılanmalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir