Huawei MateBook X Pro 2020 İncelemesi

Huawei akıllı telefonlar tarafında sunduğu çeşitliliğin bir benzerini, her ne kadar çok fazla modele sahip olmasa da dizüstü bilgisayar tarafında da yakalıyor. Şimdiye kadar çıkmış olan MateBook D 15, MateBook D 14 ve MateBook 13 2020 modelleri daha çok bütçesini düşünenler, bununla birlikte iyi performans arzulayanlar için tasarlanmış makinelerdi. Serinin en tepesinde yer alan Huawei MateBook X Pro ise, bütçesinden daha çok yüksek performansı hedefleyen, gittiği her yerde kaliteli bir ekranla ve hızlı bir işlemciyle çalışmak, aynı zamanda pil sorunu yaşamamak isteyen kullanıcıları hedefliyor. 20 Temmuz itibarıyla 14999 TL fiyat etiketiyle Türkiye’de satışa sunulan dizüstü bilgisayar ile ilgili izlenimlerimiz ve yorumlar Huawei MateBook X Pro 2020 inceleme yazısında yer alıyor.

Huawei MateBook X Pro 2020 inceleme: Tasarım ve Özellikler

Huawei MateBook X Pro Türkiye’ye sadece uzay grisi renk seçeneğiyle geldi. Huawei’nin belirttiğine göre yüksek işçiliğin eseri olan, kaliteli CNC işlemeli metal gövde barındırıyor. En kalın yerinde 14.6 mm kalınlığa sahip olan gövdenin ağırlığı ise sadece 1.3 kg. Bu unsurlar da MateBook X Pro’yu hem göz alıcı hem de rahat taşınabilir hâle getiriyor. Pürüzsüz metal yüzeyi parmak izi ve kiri tutmada ortalama bir performans gösteriyor, ne çok iyi ne de çok kötü. Hafif gövdesi hem elde ofis veya ev içinde taşırken rahat etmenizi sağlıyor, hem de çantada ağırlık yapmıyor. Ayrıca çantanızda da tablet veya benzeri eşyaların yanında rahatça taşımanıza da imkan sağlıyor.

Kapak tarafında göze hoş biçimde gelecek şekilde yerleştirilmiş bir Huawei logosu bulunuyor. Uzay grisi gövde profesyonel bir dizüstü bilgisayar havasını da fazlasıyla veriyor. Aslında dıştan bakıldığı zaman MateBook 13’ün biraz daha büyütülmüş versiyonu gibi görünüyor. Ama malzeme kalitesi olarak ondan daha ileride olduğunu parmak uçlarımızı alüminyum yüzeyin üzerinde gezdirdiğimizde anlıyoruz. Sonuç olarak yüksek fiyatının karşılığını veren kaliteli malzemeye ve şık bir tasarıma sahip.

MateBook X Pro’nun kapağını tek bir parmağınızla kolayca, tabanı zeminden kesmeden açabilirsiniz. Menteşe 135 derece civarında bir açıya kadar açılıyor, üst sınıf dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz 180 derecelik açı yok. Dönüştürülebilir formda olmadığı için 360 dereceden bahsetmeyelim bile. Yine de, maksimum açıda da masada veya dizüstünde kullanırken rahat bir görüş sunduğunu söyleyebiliriz.

Kapağı kaldırdığınızda karşınızda çok ince çerçeveli bir ekran göreceksiniz. Huawei’nin Ultra FullView olarak adlandırdığı bu ekran yüzde 90’ın üzerinde bir ekran-gövde oranı sunuyor. Bu sayede standart bir 14 inç ekranlı bilgisayara nazaran daha küçük yüzey alanı elde ediliyor. Gerçekten de ekranın üç kenarını saran çerçeve hemen hemen aynı kalınlıkta ve oldukça ince. Ekranın altında kalan bölümün de inceliği dikkat çekiyor. Bu ince çerçeve nedeniyle Huawei’nin web kamerasını daha önceki modellerinde gördüğümüz gibi klavyeye yerleştirdiğini görüyoruz.

Klavyenin fonksiyon tuş satırında bir kamera simgesi göreceksiniz. Buna bastırdığınızda kamera açılacak. Kameranın bu yapısı gizlilik konusunda hassas olanlar için çok iyi. Herhangi bir ek önlem gerekmeden, kullanmadıkları zaman kamerayı kapalı tutabilirler. Ancak klavyede yer aldığı için görüş açısı bakımından web kamerası iyi bir görüş sunmuyor. Karşınızdaki kişi ve kişilere sanki yüksekten bakıyormuşsunuz gibi bir izlenim oluşuyor. Bu nedenle sohbetlerde mümkün olduğu kadar kameranın aşağıda olduğunu hatırlamanız ve buna göre konuşmanız yerinde olacaktır. Tabii ki, arzu ettiğiniz takdirde harici bir web kamerası kullanmak da imkan dahilinde bulunuyor.

MateBook X Pro, MateBook 13 2020 modelindekiyle hemen hemen aynı büyüklükte bir klavyeye sahip. Tuş büyüklükleri ve aralıkları da aynı. Ancak tuşlar biraz daha sert, bu nedenle yazı yazarken biraz daha fazla ses çıkarıyor. Derinlik açısından da bir farklılık bulunmuyor. Klavye boyunca parmakların gezinmesi için yeterli ve rahat bir aralık var, yazı yazarken herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Tuşların derinliği ve sertliği de alışma süresini düşürüyor, rahat yazı yazmaya katkıda bulunuyor. Klavyenin üst satırında ekran parlaklığı, mikrofon, ses ve bunun gibi unsurlar için kontrol tuşları var. Aynı zamanda bu satır fonksiyon tuşlarına da ayrılmış, ancak onlar ikinci planda kalıyor. Fn tuşuna basarak kullanıyorsunuz.

Klavye arka aydınlatmalı ve F3 tuşunu kullanarak üç farklı parlaklık seviyesi arasında geçiş yapabilir ya da arka ışığı tamamen kapatabilirsiniz. Arka aydınlatmanın şiddeti yeterli, ancak parlaklığı değiştirme konusunda hareket alanının biraz daha geniş olmasını tercih ederdik.

İzleme dörtgeni ya da trackpad, adına ne derseniz deyin, yeteri kadar büyük. MateBook 13 2020 ile karşılaştırıldığında boy açısından biraz daha avantajlı. Birkaç parmağınızın rahatça sığacağı ve dokunmatik hareketleri yerine getirmenizi sağlayacak kontroller mevcut. Yazı yazarken avuç içleriniz izleme dörtgeniyle temas etse de bu durum yanlış hareketlere neden olmuyor. İzleme dörtgeninin yüzeyi pürüzsüz, parmak uçlarınızı kolayca hareket ediyor. Tepkisellik de iyi, işaretçiyi kontrol etmede sıkıntı yok. Harici bir fare kullanmadan izleme dörtgeniyle de işlerinizi baş ağrısı yaşamadan yerine getirebilirsiniz.

Sağ üst köşede ise parmak izi okuyucusunun entegre edildiği güç butonu bulunuyor. Bu tuş Huawei’nin diğer dizüstü bilgisayarlarında da karşımıza çıkmıştı. Kalite ve işlevsellik bakımından herhangi bir farklılık yok. İsabet oranı yeteri kadar yüksek, ekran kilidini geçerken dikkate değer bir bekleme veya sıkıntı yaşamadık. Sadece parmak izinin ilk kez tanıtılması sırasında süre normale göre biraz uzadı. Parmak izi okuyucunun dışında Windows Hello ile kullanılabilecek başka bir kimlik doğrulama yöntemi bulunmuyor. Yüz tanımayı kullanamıyorsunuz.

Port seçenekleri bakımından MateBook X Pro 2020 ne çok eksik ne de çok fazla bir yaklaşım sunuyor. Tabii ki, cihazı mümkün olduğu kadar ince tutmak isteyen şirketin imkanları sınırlı kalıyor. Sol kenarda iki adet USB-C portu var. Bu portlar hızlı şarj ve DisplayPort dsteği de sunuyor. Ayrıca 3.5mm ses jakı da bu kenarda bulunuyor. Sağ kenarda ise tek bir USB-A portu var. Bu port sayesinde mevcut birçok cihazınızı adaptöre ihtiyaç duymadan rahatlıkla bağlayabilirsiniz.

Huawei MateBook X Pro 2020 inceleme: Donanım, Performans ve Pil

MateBook X Pro 2020’de 13.9 inç, 3:2 görüntü oranlı ve 3000 x 2000 piksel çözünürlüklü IPS dokunmatik ekran bulunuyor. Bu ekran dizüstü bilgisayarın en fazla öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ince ekran çerçevesi sayesinde kullanıcıyı sarmalayan etkileyici bir görsel deneyim kullanıcıları bekliyor.

Yüzde 91’lik bir gövde oranına sahip olan bu ekran sRGB renk gamının yüzde 100’ünü de kapsıyor. Ekranın üstünü kaplayan cam da kenardan kenara bir yapıya sahip ve bu küçük ayrıntı da dizüstü bilgisayarın değerini artırıyor, değerli bir bilgisayar olduğu izlenimini kuvvetlendiriyor.

MateBook X Pro’nun renkler bakımından canlı olması yüksek parlaklıkla destekleniyor. 450 nit gibi, bir dizüstü bilgisayar için ortalamanın üstünde bir parlaklık değeri sunuluyor. Yüksek parlaklık sayesinde dış ortamda da dizüstü bilgisayarı kullanmak mümkün oluyor. Bununla birlikte ekran camının nispeten yüksek yansıtma katsayısı parlak ışığın bulunduğu ortamda görüşü azaltıyor. IPS ekran görüş açıları açısından yeterli. Ekrana yanlardan bakıldığında parlaklıkta hafif düşüş gözlesek de, renklerde çok fazla azalma yok. Ortak çalışan veya birlikte bir şey izleyenler için görüş açısı fazlasıyla yeterli olacaktır.

Ekranın görüntü oranının 3:2 olması onu özellikle üretkenlik odaklı işler için gayet elverişli hâle getiriyor. Video içerikleri konusunda ise durum 16:9 görüntü oranlı dizüstü bilgisayarlara göre daha kötü. YouTube videolarını veya çoğu Netflix dizisini ve filmini izlerken ekranın altında ve üstünde siyah çubuklar göreceksiniz. Aynı zamanda aynı anda iki pencereyi ekrana yerleştirdiğinizde de bu iki pencereye kalan genişlik daha küçük olacak. Yine de, 16:9 görüntü oranlı ekrana göre 3:2 görüntü oranlı ekranı tercih ettiğimizi belirtelim.

Bu arada çevresel ışık sensörü sayesinde ekran parlaklığı dinamik biçimde ayarlanıyor. Ekran parlaklığının dengeli biçimde ayarlandığını ve çoğu zaman elle ekran parlaklığı ayarlamaya ihtiyaç duymadığımızı belirtelim. Pil tasarruf modunda kullanırken ekran parlaklığı yüzde 50 seviyesine düşmüş olsa bile, bu parlaklık rahat biçimde çalışmamız için yeterli oluyor. Huawei’nin Display Manager adı verilen uygulaması sayesinde Göz Rahatlığı özelliğini açabilir ve ekranın yaydığı mavi ışık miktarını azaltabilirsiniz. Aynı zamanda bu uygulama ekranın renk sıcaklığını da dilediğiniz gibi ayarlamanıza izin veriyor.

Ses kalitesi bakımından MateBook X Pro 2020 yeterli. Ön tarafta yer alan iki adet hoparlör dengeli bir ses çıkışı sunuyor. Baslar açısından çok yüksek seviyede olmasa bile doyurucu. Tizler açısından da tatmin edici bir ses çıkışı var. En yüksek ses şiddetinde parazitlenme yok. Bu arada Netflix gibi uygulamalarda Dolby Atmos desteğinden de yararlanmak mümkün oluyor. Film izlerken başka bir hoparlöre ihtiyaç duymazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir