Güzellik Salonlarında Tıbbi İşlem Uygulanamaz!

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, tıbbi estetik uygulamalarının uygun koşullarda yapılması gerektiğinin altını çizerek, yasalarda tıbbi işletmelerin, poliklinikler, muayenehaneler ve hastaneler olarak tanımlandığını hatırlattı.

‘GÜZELLİK SALONUNDA TIBBİ İŞLEM UYGULANMAZ’

Tıbbi işlemlerin güzellik salonlarında yapılamayacağını belirten Çalıkoğlu, ‘Tıbbi estetiği ancak dermatoloji uzmanları, plastik cerrahi uzmanları ya da sertifikalı tabipler yapabilir. Güzellik salonunda tıbbi işlem uygulanmaz. Çünkü bu işlemler yapılırken çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların dozu, kullanılacak kişide alerjik reaksiyona neden olup olmayacağı hekim tarafından mutlaka tespit edilir. Oysa hekim olmayan kişi bu ilaçları hasta üzerinde kullanırsa sonuç ölüm olabilir. Tıbbi uygulamalar otelde, komşunun evinde ya da eczanede yapılamaz’ ifadelerini kullandı.

‘MUTLAKA DİPLOMAYA BAKILMALI’

Mutlaka diplomaya bakılması gerektiğini, dolgu malzemelerinin onaylı ve kaliteli olmasının çok önemli olduğunu dikkat çeken Çalıkoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Güzellik salonlarında Çin malı ürünlerin ya da onay almamış silikonların kullanıldığı haberlerine zaman zaman rastlıyoruz. Bu çok sakıncalı. Çünkü bunlar, vücutta yabancı madde olarak algılanıyor ve maalesef önemli sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Öte yandan çıkan haberler vatandaşları korkutmasın. Bu tür uygulamayı yaptırmadan önce mutlaka diplomaya baksınlar. Tıbbi estetik yapacak kişinin bir tıp fakültesi diploması var mı, uzmanlık belgesi bulunuyor mu incelesinler. Çünkü tıbbi estetik yıllardan bu yana ehil ellerde sorunsuz yapılıyor.’

İLİşKİLİ HABERLER Viyana’da Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Viyana’da Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Rosie Huntington-Whiteley'ın Güzellik Sırları

Rosie Huntington-Whiteley’ın Güzellik Sırları

Mutfağınızda Bulunan 5 Güzellik Ürünü!

Mutfağınızda Bulunan 5 Güzellik Ürünü!

Jessica Alba’nın Güzellik Sırrı Ortaya Çıktı

Jessica Alba’nın Güzellik Sırrı Ortaya Çıktı

İLİşKİLİ GALERİLER Tuğba Özay Güzellik Sırrını Verdi

Tuğba Özay Güzellik Sırrını Verdi

Güzellikte Yeni Trend: Kabartma Tozu!

Güzellikte Yeni Trend: Kabartma Tozu!

Estetik Operasyona İhtiyaç Bırakmayan İlginç Güzellik Ürünleri

Estetik Operasyona İhtiyaç Bırakmayan İlginç Güzellik Ürünleri

Güzellikleri İle Görenleri Mest Eden 10 Melez İnsan

Güzellikleri İle Görenleri Mest Eden 10 Melez İnsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir