Esnafa nefes diye tefeci faizli borç

Geçen yıl yıllık yüzde 7,5 faizle borçlandırılan esnaf borcunu ödeyemedi. Şimdiyse geçen yılki paketin aynısı bu sefer yüzde 17,5 faizle açıklandı. Düşük faizle ödenemeyen borçlar şimdi yüksek faizle yapılandırılacak.

Esnafa nefes diye tefeci faizli borç

EKONOMİ SERVİSİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, esnafa yönelik Nefes Kredisi’nin şartlarını açıkladı. Vadesi 12 ay, yıllık faiz oranı yüzde 17,5 olan kredi paketini 2020’de en az yüzde 25 kayıp yaşayan KOBİ’ler kullanabilecek. Krediler kamu bankaları aracılığıyla dağıtılacak. Cirosu 1 milyon TL’den az olan işletmelere azami 50 bin TL, 1 milyon-10 milyon TL arasında cirosu olan işletmelere azamı 200 bin TL kredi verilecek. Pandemi desteği denince ekonomi yönetiminin aklına borç dağıtmak geliyor. Hükümet faiziyle dağıtılan borçları da destek adı altında pazarlıyor.

Destek paketlerinden ertelenen veya dağıtılan borçlar çıkarıldığında elde bir şey kalmıyor. Salgının ekonomik etkilerinin kısa süreli olacağını varsayan hükümet, 2020’nin nisan ayında açıkladığı “Esnafa Nefes Kredisi”ni 6 ay geri ödemesiz 12 ay vadeli ve yüzde 7,5 faizli olarak açıklamıştı. Aradan 6 ay geçti, bankalar esnaftan borcunu geri istemeye başladı. Ancak yurdun dört bir tarafında yapılan iktidar partisi kongreleriyle gevşeyen önlemle salgının yaygınlaşmasına ve kapanma tedbirlerinin yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Durum böyle olunca hükümet şimdi ikinci nefes kredisi için düğmeye bastı. Yapılan açıklamalarda yeni kredi paketinin adı Nefes Kredisi olarak anılsa da, 1 yıl önceki ilk Nefes Kredisi hatırlatılmıyor. Zira ilk Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7,5’ken, şimdiki nefes kredisinin faizini dün Hazine ve Maliye Bakanlığı yıllık yüzde 17,5 olarak açıkladı.

Faizli kredinin faydası yok

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan İzmir Bakkalar Odası Başkanı Emin Bağcı, faizle borç vermenin bir anlamı olmadığını şu sözlerle dile getirdi; “Bakkal esnafının zaten işleri düşük. 1 yıldır işler açılacak diye bekliyoruz ama bir hareket yok. Esnaf zaten kan ağlıyor. Temel gıda sektörünün de işleri düşük ama onlar diğer esnafa göre biraz daha iyi durumda. Esnaf zaten var olan borçlarını ödeyemiyor. Önce hibe desteğinden yararlanamadık şimdi de faizli kredi kullandıracaklar. Biz var olan kredi borçlarımızı ödeyemediğimiz için öteleme bekliyoruz. Esnafa nefes kredisi diyorlarsa sıfır faizli kullandırmaları lazım. Onun dışında faizli olarak kredilerin hiçbirinin etkisi olmaz. Hele bu şekilde yüksek faizli kredinin esnafa hiçbir yararı olmaz hatta daha çok dar boğaza sokar”.

esnafa-nefes-diye-tefeci-faizli-borc-880536-1.

İki nefes kredisi arasında ne oldu?

Hükümet salgın nedeniyle oluşan olağanüstü durumun birkaç ay içinde sona ereceğini öngördü, planlarını buna göre yaptı. Kredi paketleri bu nedenle 6 ay geri ödemesiz açıklandı. Ancak borç batağına sokulan esnaf, salgının bitmemesiyle borcunu ödeyemedi. 1 yıl önce yüzde 7,5 faizle verilen borçlar, şimdi yüzde 17,5 faizle yapılandırılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir