Eski Fenerbahçeli futbolcu Dalian Atkinson’ın ölümünde bir polis cinayetten suçlu bulundu

Eski Fenerbahçeli futbolcu Dalian Atkinson'ın ölümünde bir polis cinayetten suçlu bulundu

Fenerbahçe’de 1995-1996 sezonunda forma giyen İngiliz futbolcu Dalian Atkinson’ın ölümüyle ilgili davada, polis Benjamin Monk cinayetten suçlu bulundu.

Birmingham’daki mahkemede jüri, Monk’un Atkinson’a 33 saniye boyunca elektrikli şok uygulayarak ve yerde yattığı sırada başına iki defa tekme atarak ölümüne yol açtığına hükmetti.

30 YILDIR BİR İLK

Monk aynı zamanda, mahkemeye olayı anlattığı sırada yalan söylemekten de suçlu bulundu. The Guardian gazetesi, İngiltere’de 30 yıldan uzun süredir ilk kez bir polisin görev başındayken cinayet işlemekten suçlu bulunduğunu yazdı.

NE OLMUŞTU?

15 Ağustos 2016 gününde, İngiltere’nin Telford kentindeki bir ihbar üzerine olay yerine giden polisler, 48 yaşındaki Atkinson’a şok cihazıyla müdahale etmişti. Atkinson hastanede, şok cihazının yol açtığı tespit edilen kalp krizi nedeniyle ölmüştü.

Dava sırasında, Monk’un Atkinson’a 33 saniye boyunca şok uyguladığı, yerde bilinçsiz yattığı sırada başına tekme attığı ve ayakkabılarında eski futbolcunun kanının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Bir forvet olan Atkinson, Aston Villa’da oynadığı 1991-1995 yıllarında 85 maçta 23 gol atmıştı. Fenerbahçe’de ise 1995-1996 sezonunda 21 maçta 10 kez fileleri havalandırmıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir