Erdoğan’ın faiz açıklamasının ardından rekor kırmıştı: Dolar/TL kurunda son durum ne?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklaması sonrası tüm zamanların rekorunu kıran dolar/TL kuru, 8,60-8,65 aralığındaki seyrini sürdürüyor.

Erdoğan'ın faiz açıklamasının ardından rekor kırmıştı: Dolar/TL kurunda son durum ne?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün TRT’deki programda “Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart” açıklamasının ardından 8,8122 ile tüm zamanların rekorunu kıran dolar/TL kuru, bu sabah saatlerinde 8,60-8,65 aralığında seyrini sürdürüyor.

Erdoğan’ın dün faiz açıklamasının ardından dolar/TL 8,8122 ile tarihi seviyelere yükseldi.

Gece yarısına doğru yaşanan hareketliliğin ardından dolar/TL kademeli olarak geriledi ve 8,60-8,65 bandından dengelendi.

Dünya gazetesinin aktardığı habere göre, dolar/TL bu sabah saatlerinde de bu aralıktaki seyrini sürdürüyor.

Avro/TL de dolar ile aynı grafikleri çizerken yeni zirve 10,76’nın üzerine taşındı. Avro/TL’de işlemler bu sabah 10,56 düzeyinden geçiyor.

ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ?

Erdoğan, dün gece TRT’de katıldığı programda faiz, enflasyon ile büyüme arasındaki bağlantı konusunda bir soru üzerine, “Ben yine aynı iddianın peşindeyim. Hatta bugün de Merkez Bankası Başkanımızla görüştüm. Yani bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de yani temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Çünkü faiz yükünü yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız. Çünkü bütün mesele o maliyet enflasyonundan faiz yükünü kaldırmaktır” yanıtını vermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir