Covid-19 aşısında patentin kaldırılması çağrısı güçleniyor, ilaç şirketleri karşı çıkıyor

Covid-19’a karşı üretilen aşılar, aylardır eşit biçimde dağıtılamıyor. Dünyanın yoksul ülkelerinde salgın hala büyük bir tehdit. Hindistan’da ortaya çıkan felaket hali, dünyayı aşı patentlerini kaldırma konusunda harekete geçmeye itti. ABD, AB ve Rusya’dan, patentin kaldırılması çağrılarına destek veren açıklamalar geldi. İlaç şirketleri ise, çağrılara karşı çıkıyor, ‘devletlere bu baskıya direnme’ telkininde bulunuyor.

Covid-19 aşısında patentin kaldırılması çağrısı güçleniyor, ilaç şirketleri karşı çıkıyor

HABER MERKEZİ

Dünya genelindeki koronavirüs salgınında yaklaşık 1,5 yıl içinde 3 milyon 200 bini aşkın insan yaşamını yitirdi. Üstelik bu sadece bilinen sayı; gerçek sayının ise bunun en az iki katı olduğu tahmin ediliyor. Koronavirüse karşı geliştirilen aşılar ise yaklaşık 5-6 aydır uygulanıyor ancak özellikle yoksul ülkeler aşıya erişim konusunda büyük zorluk yaşıyor veya hiç erişemiyor.

Son aylarda ortaya gelişen aşıda patentin kaldırılmasına yönelik çağrılar, Hindistan’da salgının felaket boyutuna erişmesiyle birlikte güçlendi. Avrupa Birliği, ABD ve Rusya’dan, art arda aşıda fikri mülkiyet haklarının askıya alınmasına yönelik açıklamalar geldi.

Aralarında Nobel ödüllü bilim insanları ve eski liderlerin de bulunduğu 175 kişi, Beyaz Saray’a, aşıların fikri mülkiyet haklarının askıya alınması için devreye girme çağrısı yapmıştı.

ABD: OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER GEREKİYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, “Bu küresel bir sağlık krizi ve Covid-19 pandemisinin getirdiği olağanüstü koşullar olağanüstü önlemler gerektiriyor” diyerek, hükümetin Covid-19 aşısında patentin kaldırılması çağrılarına destek verdiğini açıkladı.

ABD’nin çıkışından büyük mutluluk duyan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Washington’un telif haklarının askıya alınmasını destekleyen tavrının “Tarihi bir karar” olduğunu dile getirdi.