Bloomberg: Muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu, bariz şekilde karizmadan yoksun

ensonhaber.com

ABD merkezli Bloomberg, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde muhalefeti yakından takip ediyor.

6’lı masayla ilgili analiz yayınlayan medya organı, “Türkiye’nin Gandhi’sinin Lincoln’den ders alması gerekebilir” dedi.

Bloomberg’ün Kılıçdaroğlu analizi

Muhalefete ve adayına izlemeleri gereken yol haritası sunulan analizde, cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, “hırslı müttefiklerini yanında tutmak için başka bir tarihi figürün liderlik becerilerinin bir kısmını kullanabileceği” belirtildi.

“Karizmadan yoksun”

Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafının altına, “Sakin, evet. Karizmatik mi? Hayır.” notu düşüldü. Ayrıca, “Muhalefet adayı Kılıçdaroğlu, bariz bir şekilde karizmadan yoksun.” ifadesi kullanıldı.

Abraham Lincoln’ü örnek almasını istediler

Diğer taraftan Kılıçdaroğlu’na, ortaklarını yanında tutabilmek için öneride bulunuldu:

Müttefiklerini yanında tutmak için Kılıçdaroğlu’nun başka bir tarihi figürün liderlik becerilerine ihtiyacı olacak: (ABD’nin eski Başkanı) Abraham Lincoln.

Muhalefetin karşı karşıya olduğu zorluk

Anayasa’da bazı değişiklikler yapmak isteyen muhalefetin karşı karşıya olduğu zorluklara da değinildi:

Anayasayı kökten değiştirmek için Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığını kazanması ve Millet İttifakı’nın Meclis’te beşte üç çoğunluk kazanması gerekecek. Bu olası değil.

Kılıçdaroğlu’nu bekleyen zorluklar

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ideolojik farklılıklarının bulunduğu anımsatıldı:

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olması durumunda onu bekleyen bazı zorluklar, ekibinin hırslarından ve gündemlerinden kaynaklı olabilir.

Dörtlü, siyasi ideolojide ayrılıyor: Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu sosyal demokrat, Akşener milliyetçi ve Yavaş ikinci kamptan eski kampa geçti.

Çoklu cumhurbaşkanı yardımcılığı: İstikrarsız düzenleme

CHP Lideri’nin kazanma ihtimaline ve cumhurbaşkanı yardımcılıkları konusuna değinilerek, çoklu yardımcılık sisteminin risklerinden söz edildi ve Lincoln ile ilgili yazılan “Rakipler Takımı” adlı kitap hatırlatıldı:

Kılıçdaroğlu kazanırsa, diğer üçünün cumhurbaşkanı yardımcısı olması bekleniyor. Bu, herhangi bir hükümet için alışılmadık, istikrarsız bir düzenleme. Onları yönetmek zor olabilir.

Kılıçdaroğlu, Doris Kearns Goodwin’in Lincoln’ün başkanlığıyla ilgili Pulitzer Ödüllü öyküsünü hemen okumaya başlamak isteyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir