Asus Zenfone 3

Geçtiğimiz yaz aylarında Tayvan’da düzenlenen Computex Fuarı‘nda tanıtılan Zenfone 3’ün ön incelemesini, hatırlarsanız fuar alanında gerçekleştirmiştik. O zamandan bu yana sizler kadar bizler de telefonun ülkemize ulaşmasını bekliyorduk. Sonunda o gün geldi ve Zenfone 3 bizim de elimize geçti. Bu incelememizde Zenfone 3’ü tüm detaylarıyla değerlendireceğiz.

Önce söze fiyatla başlamak gerekiyor. Zenfone 3’ün 3 GB RAM ve 32 GB’lık depolama kapasitesine sahip olan modeli, şu an 1699 TL bir fiyatla raflarda yer alıyor. Bizdeki modelse, 64 GB depolama kapasitesine ve 4 GB RAM’e sahip. Bu model henüz Türkiye’de satışa girmiş değil. Firma yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, bu model de yakında raflarda yer alacak. Bu modelin fiyatı ise henüz belirlenmiş değil.

Tasarım

Şimdi tasarıma geçelim ve telefonun tasarım detaylarından bahsedelim. Zenfone 3, şık telefon modellerinden biri oluyor. Hatırlarsanız önceki Zenfone modellerinde daha çok kalın kasa yapısı (10 mm) üzerinde duran Asus, yeni telefonda bunu aşmış ve ortaya daha çekici bir telefon modeli çıkartmayı başarmış.

Telefonun ekran boyutu 5.5 inç. Buna bağlı olarak 152 mm boyunda olan telefon, 7.7 mm kalınlığıyla birlikte Samsung Galaxy S7 edge ile eşdeğer. Ancak iki telefonu da elinizde tuttuğunuzda, aynı kalınlıkta olmalarına karşın S7 edge daha ince duruyor. Bunun sebebi, kavisli yapısından dolayı S7 edge’in kasasının kenarlara doğru incelmesi. Zenfone 3’te ise böyle bir şey yok. Yalnızca önde ve arka yüzeyde 2.5D olarak da adlandırılan hafif yumuşatılmış hatlar dikkati çekiyor. Bu arada telefonun ön ve arka yüzeyi cam malzemeden oluşuyor ve bu alanlar Gorilla Glass korumayla desteklenmiş. Bu arada yüzeyin bir hayli parmak izi tuttuğunu da söyleyelim.

Öte yandan telefonun genişliği 77 mm. Bu da açıkçası telefonun tek elle kullanımını olumsuz etkileyen bir faktör.

Zenfone 3’ün elimizdeki modeli altın renkli. Telefonun ayrıca beyaz, turkuaz ve siyah renk seçenekleri de bulunuyor. Kenarlar metalik yapıda. Böylece telefonun premium tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Zenfone 3’ün arka yüzeyinde dikkat çeken önemli bir detay, kamera çıkıntısı oluyor. Kare şeklinde gövdeden dikkat çekecek şekilde çıkıntı oluşturan bu kamera, bu haliyle herkesin hoşuna gitmeyebilir. Kameranın altında da dikdörtgen biçimli bir parmak izi okuyucusu görüyoruz.

Zenfone 3’ün çevresinde üst kenarda kulaklık girişi, alt kısımda USB Type-C portu ve hoparlör yan yana, sağ kenarda güç ve ses butonları, sol tarafta da microSD kart slotu ile SIM kart slotunu aynı çekmecede görmek mümkün. Bu arada Zenfone 3’de de hibrit SIM kart sistemi görüyoruz. Yani ister microSD kart, ister ikinci bir SIM kart kullanmak bu telefonda mümkün.

Ekran ve işletim sistemi

Zenfone 3’ün ekranı 5.5 inç boyutunda demiştik. Ekran boyutunu, kullanılabilir olarak gövdeye de yansıtan telefon, yüzde 70’lik gibi makul bir gövde – ekran oranını bizlere getiriyor. Super IPS+ panele sahip olan telefon, 401 ppi piksel seviyesine ve Full HD çözünürlüğe sahip. Ekranın Gorilla Glass ile korunduğunu daha önce söylemiştik.

Ortam ışığı olmadan ölçtüğümüz ekran parlaklığı oranı 519 kandela seviyesinde. Bu da ekranın fazlasıyla parlak olduğunu bizlere gösteriyor. Öte yandan yine ekranın renk doygunluğu ve kontrast oranı başarılı. Eğer ekranın renginin size uygun olmadığını düşünüyorsanız, kolay var: Ekran ayarları menüsünden renk sıcaklığını değiştirebiliyor yine burada bulunan mavi ışık filtresinden yararlanabiliyorsunuz.

Zenfone 3’te Android 6.0.1 Marshmallow işletim sistemi yer alıyor. Arayüz olarak yine Asus’un kendi Zen arabirimi bizlere sunulmuş. Bu arabirimi seviyoruz, oldukça kullanışlı buluyoruz. Üst barı bir kez çektiğinizde bildirimler, bir kez daha çektiğinizde hızlı ayarlar ekrana düşüyor. Burada da geniş bir seçenek yelpazesi bize sunulmuş durumda.

Ekranı aşağıdan çekecek olursanız, burada da Girişi Yönet adında bir menü sizleri karşılayacak. Burada temayı değiştirebileceğiniz ve telefonla ilgili pek çok ayarı yapabileceğiniz seçenekleri görebiliyorsunuz.

Telefonun işletim sistemi detaylarında bahsetmemiz gereken bir diğer detaysa, telefonun açılışta çok sayıda uygulamayla yüklü olarak gelmesi. Bunlardan bazıları evet, kullanışlı; fakat yine de aralarında Asus’un kullanmayacağınız uygulamaları da barındırıyor. Neyse ki bu uygulamaları kaldırabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir