Al Jazeera’den Türkiye’deki ev fiyatlarıyla ilgili sürpriz haber

Katar merkezli Al Jazeera televizyonu, Türkiye’deki konut fiyatlarındaki artışa dair bir haber yayımladı.

“Ev sahibi olmak bir hayal” başlıklı haberde, Türkiye’de bir konut krizinin yaşadığı ve resmi rakamlara göre ev fiyatlarının bir yılda yüzde 141 arttığı belirtildi.

Al Jazeera’ye konuşan İstanbullu bir kişi, Bostancı’da yaşadıkları evin kirasının yüzde 147 artışla 4 bin 650 TL’den 11 bin 500 TL’ye yükseldiğini söyledi.

Yakın zamanda işini kaybettiğini anlatan Serhan isimli kişi, eşinin maaşının ancak kiraya yettiğini, 7 yaşında bir oğulları olduğunu ve şu anda işsizlik maaşıyla geçindiklerini anlattı.

Al Jazeera, konuttaki yüksek fiyatların enflasyonun da etkisiyle birçok Türk’ü etkilediğini yazdı.

Haberde, fiyatlardan ötürü konut satışının düştüğü, martta konut satışlarındaki düşüşün geçen yıla oranla yüzde 21’i bulduğu aktarıldı.

Kira fiyatlarındaki artışın ise, geçen yıla göre yüzde 157 olduğuna dikkat çekilen haberde, hükümetin seçim öncesi konut krizini hafifletmek için uğraştığı kaydedildi.

Al Jazeera, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi iki büyük inşaat projesini duyurduğunu kaydetti.

Yine Katar televizyonuna konuşan Bora isimli bir mühendis ise, kirasının bir anda 4 bin TL’den 10 bin TL’ye yükseldiğini, makul fiyatlara yeni ev bulmanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

Bir ev almanın kendileri için artık hayal olduğunu ifade eden 42 yaşındaki Çağan isimli bir kişi de 20 yıldan uzun süredir çalıştığını, merkezi bir yerde tek başına yaşamanın kendisi için artık imkansız hale geldiğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*