Akaryakıt ve doğalgaza gelen zamlar Meclis gündeminde: Bir buçuk ayda benzinin fiyatı 60 kez değişti

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, akaryakıt ve doğalgaza gelen zamları Meclis gündemine taşıdı.

Akaryakıt ve doğalgaza gelen zamlar Meclis gündeminde: Bir buçuk ayda benzinin fiyatı 60 kez değişti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Orhan Sümer, akaryakıt ve doğalgaza gelen zamları Meclis gündemine taşıdı. Sümer, “Bir buçuk ayda benzinin fiyatı 60 kez değişti. Bir gün indirim haberi alıyorsak diğer gün zam haberi aldık. Vatandaş benzinin litre fiyatına 2002 yılında 1,48 lira öderken, 19 yıllık AKP iktidarı sonunda fiyat 7,78 oldu” dedi.

ANKA’nın aktardığına göre Sümer, bir buçuk ayda benzin ve motorinin litre fiyatının 60 kez değiştiğini belirterek, “Bir sene önce benzine 36 saatte bir zam yapıldığını gördük. Vatandaş benzinin litre fiyatına 2002 yılında 1,48 lira öderken, 19 yıllık AKP iktidarı sonunda fiyat 7,78 oldu” dedi.

“Bir gün indirim haberi alıyorsak diğer gün zam haberi aldık” diyen Sümer, “İktidar artık Türkiye’yi yönetmekten o kadar uzak ki benzin ve motorin fiyatlarının belirlenmesini daha beceremiyor” diye konuştu.

‘2002’DE ASGARİ ÜCRETLE 15 ÇEYREK ALTIN ALINABİLİYORDU, 2021’DE 3 TANE ALINABİLİYOR’

Sümer, halk arasında sıklıkla kullanılan “50 liralık alıyorum’ söyleminin bile zora girdiğini” söyledi. Sümer, “Türkiye, petrol ve türevlerinde dışa bağımlı olduğu için fiyatların dünyada düşmesi ülkeyi etkilemiyor. Pompa fiyatlarına yapılan indirimler yapılan zamlarla misliyle geri alınıyor” dedi.

“Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, Türkiye’de asgari ücretin pek çok Avrupa ülkesinden düşük olduğunu” bildiren Sümer, “İktidarın ekonomi politikalarının çöktüğü sadece asgari ücrete bakılarak bile anlaşılabilir durumda” diye konuştu.

Sümer, “2002’de asgari ücretle 15 çeyrek altın alınabiliyordu, 2021’de 3 tane alınabiliyor” diyerek şunları söyledi:

“2002 senesinde AKP iktidara geldiğinde çeyrek altın 23 lira üzerinden işlem görürken asgari ücret o zamanın altı sıfır atılmamış parasıyla 235 milyon 437 bin 875 lira olarak ödeniyordu. Seneler içerisinde asgari ücret yükseldi ancak altın fiyatları deyim yerindeyse uçuşa geçti. Gerçi vatandaşın geçim derdi o kadar arttı ki altın alıp kenara koyma fikri de hayal oldu. Gelinen noktada vatandaşın tek derdi barınma ve karnını doyurma üzerine kuruldu.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir